Napisali: kościół i parafia zagrają główne role

Rozpoczęły się zdjęcia do krótkometrażowego filmu dokumentalnego o 750-leciu parafii i kościoła św. Stanisława BM w Czeladzi. W maju 2010 roku film ma być gotowy.

- To kolejny nasz pomysł na promocję miasta. Wcześniej wydaliśmy film o historii Festiwalu Ave Maria. Teraz skupiamy się na dziejach czeladzkiej parafii. Przedstawiamy architekturę i skarby jednej z największych i najpiękniejszych świątyń regionu. Film ukaże się razem z książką - mówi Wiesława Konopelska z UM w Czeladzi, współautorka scenariusza i książki, do której teksty piszą też Zbigniew Białkiewicz i Czesław Ryszka.

Proboszcz parafii, ksiądz Jarosław Wolski, podkreśla, że na filmie nie zabraknie fragmentów z parafialnych uroczystości. - Oczywiście będą też pokazane pamiątki, które są w kościelnym "skarbcu". Oprócz cennych relikwi, są wśród nich starodruki, zabytkowe monstrancje, kielichy, stroje liturgiczne i pastorały proboszczów czeladzkich. Niektóre z nich liczą sobie nawet kilkaset lat - dodaje ksiądz Wolski.

Film będzie rozprowadzany przez Urząd Miejski.

Magdalena Nowacka - POLSKA Dziennik Zachodni