Kult Matki Bożej

Odnowienie kultu

Nieznane i niezrozumiałe do dzisiaj są przyczyny wypadku, jaki zdarzył się w 1923 roku. Z powodu nieostrożności kościelnego zapalił się ołtarz z obrazem Matki Bożej. Ogień błyskawicznie ogarnął wszystkie drewniane elementy wystroju wnętrza. Murowana świątynia ocalała, ale zabytkowe przedmioty kultu spłonęły. Wśród nich także ołtarz z cudownym obrazem Matki Bożej Pocieszenia. Nie ocalały także srebrne korony i sukienki znajdujące się na obrazie. Gdy zabrakło obrazu, kult Pani Czeladzkiej osłabł, a właściwie zanikł...

24 września 1937 roku parafianka, P. Wiśniewska ofiarowała nowy wizerunek Matki Bożej Pocieszenia autorstwa Juliusza Studnickiego z Poznania. Niestety, obraz trafił do skarbca na wiele lat, aż do... 8 maja 1988, kiedy to przyszedł szczęśliwy dzień powrotu Matki Bożej Pocieszenia do kościoła Św. Stanisława B. M. w Czeladzi. Z inicjatywy proboszcza ks. Mieczysława Oseta wznowienia kultu Matki Pocieszenia dokonał Biskup częstochowski dr Stanisław Nowak.

Parafianie przygotowani duchowo przez poprzedzające uroczystość misje eucharystyczne, prowadzone przez księży jezuitów, głęboko przeżyli spotkanie z Matką Pocieszenia. Rozpoczęły się Msze Św. w kaplicy - w każdą środę o godz. 18.00, na które coraz częściej zaczęli przychodzić wierni nie tylko z Czeladzi, ale z bliższej i dalszej okolicy.Stało się już zwyczajem, że do Maryi Pocieszenia pierwsze kroki kierują pary małżeńskie, matki przynoszą ochrzczone dzieci. Przed Jej obrazem spotykają się dzieci pierwszokomunijne z całego dekanatu, tu pielgrzymują kapłani, modlą się chorzy:

Matko, pociesz, bo płaczemy,

Matko, ratuj, bo giniemy,

Matko, nie opuszczaj nas.

 


Matka Pocieszenia z chorymi

Kiedy Jan Paweł II w 1992 roku ustanowił w rocznicę objawień Matki Bożej w Lourdes Światowy Dzień Chorego, chodziło mu o patronat nad chorymi Tej, która w swoich wielu sanktuariach świata przyczynia się do uzdrowień z chorób duszy i ciała. Do tego papieskiego orędzia nawiązał ordynariusz sosnowiecki Adam Śmigielski, ustanawiając w 1992 roku pierwszą środę września Dniem Chorych w diecezji. W 1995 Ksiądz Biskup zdecydował, że diecezjalnym sanktuarium maryjnym chorych będzie kościół Św. Stanisława B. M. w Czeladzi, gdzie od XVII wieku (1649) rozwinął się kult Matki Bożej Pocieszenia.

Odtąd w pierwszą środę września, w dniu poświęconym w Czeladzi Matce Bożej Pocieszenia, przybywają do sanktuarium chorzy wraz ze swoimi duszpasterzami z całej Diecezji Sosnowieckiej, aby ofiarować krzyż swego cierpienia w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

Wybranie tej świątyni na miejsce diecezjalnych pielgrzymek chorych ma niemałe znaczenia duchowe i praktyczne. Odnowiony kult Matki Bożej Pocieszenia bardzo szybko się rozwinął i na cotygodniową środową Mszę Św. przychodzą czciciele Maryi z wielu okolicznych parafii. Z każdym dniem przybywa podziękowań za otrzymane tutaj łaski. Któż ich potrzebuje bardziej od osób chorych fizycznie lub duchowo...

 


 

Kult Miłosierdzia Bożego

W kronice Parafii Św. Stanisława B.M. w Czeladzi odczytujemy zapis: "przy kościele czeladzkim w latach 1785-1888 istniało Bractwo Miłosierdzia Bożego niosące pomoc chorym w szpitalu i biednym parafii".

Po objawieniu się Pana Jezusa jakie miała w Płocku dnia 22 lutego 1931 roku siostra Faustyna Kowalska i po namalowaniu obrazu "Jezu Ufam Tobie", w kościele Św. Stanisława B.M. w Czeladzi w roku 1953 umieszczono obraz i wprowadzono nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, które bez przerwy odprawiane jest po dzień dzisiejszy.

Od 16 września 2002 roku wśród relikwii Świętych i Błogosławionych w czeladzkiej parafii znajdują się relikwie Św. Faustyny.

opracowanie: Michał Szuster / archiwum parafii