Ogłoszenia Duszpasterskie na II Niedzielę Wielkanocną 28.04.2019r.
 1. W tym tygodniu w Kalendarzu liturgicznym:
  • Dzisiaj Niedziela Miłosierdzia. O godzinie 15:00 w naszym kościele specjalne nabożeństwo z Koronką do Bożego Miłosierdzia. W zakrystii można składać skarbonki "Caritas” z jałmużną wielkopostną, która zostanie przekazana na pomoc potrzebującym.
  • Zgodnie ze wskazaniami Episkopatu Polski, we wtorek obchodzimy Uroczystość św. Wojciecha B. M. – Patrona Polski. Przeniesienie uroczystości związane jest z tym, że 23 kwietnia, kiedy przypada wspomnienie św. Wojciecha, trwała Oktawa Wielkanocy, która nie przyjmuje żadnych wspomnień.
  • Od środy, rozpoczynamy Maj, miesiąc poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe codziennie o godzinie 17:30, w niedzielę po Mszy o godzinie 16:00.
  • W środę, o godzinie 18:00, Msza święta z Nowenną wieczystą do MB Pocieszenia: intencje dziękczynne oraz w różnych potrzebach, przyjmujemy w kancelarii i zakrystii, również bezpośrednio przed Mszą świętą.
  • W czwartek, Pierwszy czwartek miesiąca, Msza w intencji powołań o 7:30, po Mszy całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu do godziny 17:30.
  • W piątek, Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski – Patronki naszej Ojczyzny. Msze święte tak jak w każdą niedzielę, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Msza w intencji Ojczyzny o godzinie 10:00 Tego dnia także, Pierwszy Piątek miesiąca, Msza Wynagradzająca Najświętszemu Sercu Pana Jezusa o 7:00 i 18:00.
  • W sobotę, Pierwsza sobota miesiąca, Msza wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi o 7:30.
  • W piątek i sobotę kapłan uda się z Komunią do chorych od godziny 8:00.
 2. W poniedziałek, o godzinie 19:00, spotkanie kandydatów do Bierzmowania, w Kościele.
 3. W czwartek, Spotkanie Kręgu biblijnego w Domu Katechetycznym o godzinie 16:15.
 4. W sobotę (4 maja), o godzinie 9:00, Nabożeństwo dla dzieci, które w przyszłą niedzielę przyjmą I Komunię św. Po nabożeństwie spowiedź dla dzieci pierwszokomunijnych, a także okazja do spowiedzi dla ich rodzin. O godzinie 10:30 Sakrament Pokuty dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania oraz ich rodzin.
 5. Przeżywamy, niedzielę ,,Daru Serca”, modlimy się za ofiarodawców i dobroczyńców naszej parafii. Taca zostanie przeznaczona na prace projektowe i remontowe w naszej świątyni.
 6. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia oraz wszystkim Parafianom i Gościom życzymy, błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże.
 7. W tym tygodniu z naszej wspólnoty do wieczności odeszli śp. Zmarli: Marian Kuchna – 86 lat, Donat Sajdak – 76 lat, Urszula Sztuka – 64 lata oraz Zofia Rosa – 88 lat (zaopatrzona Sakramentami) - polecajmy ich oraz naszych bliskich zmarłych Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek…Do wiadomości Księży i osób zainteresowanych.

Pro memoria ws. uroczystości św. Wojciecha w 2019 r.

W roku 2019 uroczystość Św. Wojciecha, ze względu na przypadającą Oktawę Wielkanocy, jest przeniesiona z daty własnej (23 kwietnia) na wtorek 30 kwietnia (nie poniedziałek 29 kwietnia).

Ze względu na fakt, że w niektórych opublikowanych kalendarzach na rok 2019 istnieją rozbieżności co do daty przeniesionej uroczystości, przypomina się niniejszym, że należy stosować normy „Tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych” zamieszczonych w Mszale Rzymskim dla Diecezji Polskich. Zgodnie z tymi normami uroczystość jest przenoszona nie na pierwszy dzień po Oktawie lub pierwszy dzień niższy rangą niż uroczystość przenoszona, ale na pierwszy dzień wolny od obchodów wymienionych w num. 1-8 wspomnianej Tabeli (por. pkt 60 „Ogólnych norm roku liturgicznego i kalendarza”). Uroczystość przypadająca w Oktawie Wielkanocy przenosi się na czas po Oktawie, ale z zachowaniem prawa do celebracji innych ważnych obchodów, jak np. święta lub niedziele zwykłe, które mieszczą się w numerach 6-8 „Tabeli pierwszeństwa”.

W roku 2019 Oktawa Wielkanocy kończy się 28 kwietnia, ale w pierwszy dzień po Oktawie (poniedziałek 29 kwietnia) przypada święto św. Katarzyny ze Sieny, patronki Europy, które w „Tabeli pierwszeństwa” jest na miejscu 7, dlatego uroczystość przenoszona z Oktawy respektuje ten dzień i jest obchodzona w pierwszy dzień wolny o randze niższej niż święto, a więc we wtorek 30 kwietnia 2019.

Odnośnie I Nieszporów uroczystości św. Wojciecha, są one normalnie obchodzone w przeddzień uroczystości, czyli w poniedziałek 29 kwietnia, zgodnie z pkt. 61 „Ogólnych norm roku liturgicznego i kalendarza” (czytamy tam: „Jeżeli w tym samym dniu zbiegają się II Nieszpory dnia bieżącego oraz I Nieszpory dnia następnego, to pierwszeństwo mają Nieszpory tego obchodu liturgicznego, który w Tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych zajmuje wyższe miejsce.")

✠ bp Adam Bałabuch
Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów