Diecezjalna pielgrzymka chorych

miniaturaTradycją stało się już pielgrzymowanie w pierwszą środę września do kościoła św. Stanisława w Czeladzi, gdzie znajduje się otaczany szczególnym kultem obraz Matki Bożej Pocieszenia tych, którzy cierpią na ciele i na duchu. Od momentu ustanowienia przez św. Jana Pawła II Światowego Dnia Chorych zrodziła się inicjatywa, by właśnie do czeladzkiej świątyni ze swymi smutkami i radościami przybywali chorzy z diecezji sosnowieckiej.

Tegoroczne pielgrzymowanie rozpoczęło się prelekcją ks. Marka Batora, dyrektora Caritas archidiecezji częstochowskiej, który pomimo trudności z chwilową dostawą energii i brakiem prądu, doskonale poradził sobie głosząc z wielką mocą słowo z umieszczonej pośrodku kościoła ambony. Przekonywał on, że choroba ciała potęguje się, gdy wszyscy się odwracają. Pomimo tego, że obecnie brakuje czasu dla siebie, żony, męża, przyjaciół, rodziny to jednak nie możemy zatracić bliskości z innymi i z Panem Jezusem – mówił dyrektor Caritas. Uroczystej Mszy św., koncelebrowanej z kapelanami szpitali, przewodniczył pasterz kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak. W trakcie liturgii udzielony został sakrament namaszczenia chorych. Warto też dodać, że pielgrzymi wsparli inicjatywę „Bilet dla Brata”, dla młodzieży ze Wschodu, pragnących przyjechać na Światowe Dni Młodzieży do Polski w 2016 r.

„Idziemy do naszej Pani, naszej kochanej Matki, Matki Pocieszenia. Bóg jest w stanie pocieszyć nas w każdej sytuacji, choćby nie wiem jak wielkie było cierpienie. On pragnął, aby Matka, która doskonale wie, co to ból była naszym wsparciem. Dobrze, że do Niej przychodzicie i rozmawiacie z Nią o trudnych sprawach. Pamiętajcie, że Bóg chce się posłużyć nami – także chorymi – aby innym chorym nieść pocieszenie” – mówił w homilii bp Grzegorz Kaszak.

„Będzie tak, że udamy się do chorego, ale nie będziemy w stanie mu pomóc. Jednak sama obecność znaczy wtedy bardzo wiele” – przypomniał Ksiądz Biskup.

Pielgrzymka zawsze jest okazją, by nie tylko pomodlić się w intencji wszystkich chorych, ale także za ks. bp Grzegorza Kaszaka, który obchodzi imieniny. Swe życzenia przekazały delegacje pielgrzymów, przedstawiciele Szkolnych Kół Caritas z Miejskiego Zespołu Szkół Gimnazjum nr 1 i z Gimnazjum nr 2 w Czeladzi, nauczyciele i uczniowie oraz władze miasta Czeladzi.

Po Mszy św. odbyło się spotkanie przy ciepłym posiłku oraz możliwość skorzystania z bezpłatnych badań, m.in. pomiaru poziomu cukru, pomiaru ciśnienia tętniczego, EKG, badania wzroku, mammografii, konsultacji dietetycznych oraz analizy składu ciała.

Patrząc na chorych i cierpiących za św. Janem Pawłem II można stwierdzić: Tak jak zbawienie świata, odkupienie świata, czyli nawrócenie człowieka w świecie, idzie poprzez Krzyż Chrystusa, tak ciągłe nawracanie grzeszników w świecie idzie poprzez wasz krzyż, poprzez wasze cierpienie. Wy istotnie, tak jak napisał św. Paweł, „dopełniacie w członkach swoich tego, czego nie dostawa cierpieniom Jezusa Chrystusa” (por. Kol 1, 24).