Błogosławieństwo zwierząt domowych

miniatura5 października we wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, który widział w zwierzętach naszych braci i dążył do otaczania ich szczególną troską, miało miejsce w kaplicy św. Rozalii przy ul. Mysłowickiej błogosławieństwo zwierząt. Na modlitewne spotkanie przybyła niewielka grupa posiadaczy domowych pupilów, dokładniej psów.

Modlitwie przewodniczył ks. Stanisław Faber, który podczas krótkiego nabożeństwa wspomniał o tym, że to Bóg jest stwórcą wszystkich stworzeń. Przez samo swoje istnienie zwierzęta oddają chwałę Bogu, a ludzie zobowiązani są do troski o nie. Zdarza się często, że ludzie traktują zwierzęta nieludzko, zadając im ból i skazując na cierpienie. A to właśnie człowiek powinien być oparciem dla bezbronnych stworzeń. Dzisiejsze błogosławieństwo to nie tylko modlitwa w intencji zwierząt, ale i ich właścicieli, aby zawsze potrafili o nie dbać i otaczać opieką, za co one odwdzięczają się wielką wiernością i przywiązaniem.

Tekst i zdjęcia: Paweł Mięsiak