11 listopada

miniatura11 listopada o godz. 10.00 w naszej parafii pod przewodnictwem księdza proboszcza Jarosława Wolskiego odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, która rozpoczęła miejskie obchody 97. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Muzyczną oprawę święta zapewniła Miejska Górnicza Orkiestra Dęta, która już przed rozpoczęciem Mszy św. wykonała minikoncert pieśni patriotycznych przed wejściem do czeladzkiej świątyni.

Wśród licznie zebranych w kościele wiernych znaleźli się również przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Czeladzi Zbigniewem Szaleńcem na czele i przewodniczącą rady miejskiej Jolantą Moćko wraz z radnymi rady miejskiej oraz reprezentującym władze powiatu Markiem Mrozowskim, a także Młodzieżowa Rada Miasta. Również szkoły, instytucje i stowarzyszenia podkreśliły swą obecność przez uczestnictwo pocztów sztandarowych, m.in.: Miasta Czeladź z pocztem honorowym Straży Miejskiej, Rady Miejskiej w Czeladzi, Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność”, Miejskiej Komisji Emerytów i Rencistów w Czeladzi, Emerytów i Rencistów Kopalni KWK „Saturn” w Czeladzi, Ochotniczej Straży Pożarnej, Polskiego Związku Działkowców, Okręg Katowicki, Oddział w Czeladzi, Zagłębiowskiego Koła Pszczelarzy, Oddział w Czeladzi, Harcerskiego Kręgu Seniora, Szkół Podstawowych numer 1, 2, 3 i 7, Gimnazjum nr 3, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, Zakonu Rycerzy Kolumba i Sodalicji Mariańskiej.

Ksiądz proboszcz Jarosław Wolski w homilii podkreślił, że Święto Niepodległości stanowi okazję nie tylko do refleksji nad przeszłością, ale również do zadania sobie pytań o teraźniejszość. W 1985 r. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Francji pytał: „Francjo, co zrobiłaś ze swoim chrztem?” Gdyby bohaterowie walczący o niepodległość Polski stanęli przed nami dziś, mogliby również zapytać: Polacy, co zrobiliście ze swoją niepodległością? Odpowiedź nie jest prosta. Jako społeczeństwo staramy się zagospodarować wolność, która została nam dana. Kiedy patrzymy na te poczty sztandarowe, przedstawicieli szkół, dzieci, młodzież i starszych widzimy wierność kolejnych pokoleń tej największej świętości jaką jest Ojczyzna. Ale czy w naszych rodzinach również widzimy ciągłość tego trwania przy świętościach, czy może czasem wstydzimy się polskości? Ale przecież nawet ci, którzy głoszą, że wstydzą się polskości, dzięki niej są tymi kim są. A kiedy spojrzymy na znak krzyża Virtuti Militari, krzyże na cmentarzu Orląt Lwowskich, na grobach znanych i nieznanych bohaterów niech przypomni nam się, co prorokował nasz wieszcz Adam Mickiewicz:„Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem”.

W związku z tym, że Sztandar Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział w Czeladzi uczestniczył w tej uroczystości po raz pierwszy, ksiądz proboszcz na zakończenie dokonał jego poświęcenia.

Po skończonej liturgii eucharystycznej zebrani w kościele uformowali pochód, który z towarzyszeniem orkiestry przeszedł na plac Konstytucji 3 Maja, gdzie pod pomnikiem „Pamięci Poległych Czeladzian za wolność Ojczyzny” uroczystym apelem zakończyła się miejska uroczystość Święta Niepodległości.

Tekst i zdjęcia: Paweł Mięsiak