Św. Mikołaj w Czeladzi

miniaturaŚw. Mikołaj był w tym roku wyjątkowo hojny dla naszej parafii. Od niedzieli, 6 grudnia, rozpoczęły się bowiem rekolekcje adwentowe, które poprowadził ks. Paweł Majewski – to uczta duchowa dla dorosłych. A dla dzieci rekolekcjonista przebrany za Święty z Miry przygotował, po Mszy św. o godz. 11.15 – słodki upominek w postaci cukierków. Nie zabrakło oczywiście krótkiej konferencji wyjaśniającej dzieciom co to są uczynki miłosierdzia. „Nauki rekolekcyjne są ukierunkowane na rozpoczynający się za kilka dni „Rok Miłosierdzia” w Kościele. Dlatego podczas ćwiczeń duchowych poruszę tematy przebaczenia w kontekście miłosierdzia Bożego, przybliżę warunki skorzystania z Miłosierdzia Bożego oraz wyjaśnię rolę wiary i miłosierdzia w życiu każdego z nas” - tak zapowiedział tematykę rekolekcji ks. Paweł Majewski.

Wracając do 6 grudnia. Po liturgii, mieszkańcy Czeladzi procesyjnie poprowadzeni przez ks. Jarosława Wolskiego, proboszcza parafii p.w. św. Stanisława BM, i Zbigniewa Szaleńca, burmistrza Czeladzi, udali się na pobliski Rynek, by odsłonić i pobłogosławić witrażową szopkę bożonarodzeniową. „Witrażowa szopka, wykonana w stylu modern, to dar burmistrza Czeladzi Zbigniewa Szaleńca. Ustaliliśmy, że w adwencie szopka będzie eksponowana na Rynku Starego Miasta, by przypominać mieszkańcom i gościom o zbliżających się świętach i ich głęboko religijnym charakterze. A przez resztę roku stajenkę będziemy przechowywać w naszej świątyni”, powiedział ks. kan. Jarosław Wolski. Procesyjne przejście na Rynek do szopki nie było dziełem przypadku. 13 grudnia, w niedzielę rozpoczynającą w naszej parafii Rok Miłosierdzia, właśnie z Rynku wierni przejdą do świątyni, by przez drzwi świątyni – „Drzwi Święte – Bramy Miłosierdzia” – wejść w nowy rok kościelny. Trzeba w tym miejscu nadmienić, że nasz kościół p.w. św. Stanisława BM w Czeladzi należy do kościołów jubileuszowych w diecezji i na mocy dekretu biskupa diecezji sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka można w nim uzyskać odpusty.

Rekolekcje w naszej parafii potrwają jeszcze dwa dni. W poniedziałek, 7 grudnia, nauki ogólne odbędą się o 9.00 i 18.00, a o 17.00 zaplanowane jest spotkanie z młodzieżą. Poniedziałek to także dzień spowiedzi św. We wtorek ks. Paweł Majewski wygłosi nauki ogólne, podobnie jak w poniedziałek, o 9.00 i 18.00 dla wszystkich, a o 17.00 dla młodzieży.