Jubileusz rodzin

miniatura27 grudnia w niedzielę Świętej Rodziny w naszej parafii o godz. 10.00 miała miejsce szczególna Msza św. związana z Jubileuszem Miłosierdzia – Jubileusz rodzin, podczas której wszystkie małżeństwa mogły dokonać odnowienia przyrzeczeń ślubnych. Wejście boczne kościoła pozostało zamknięte, aby wszyscy wchodzący do świątyni Drzwiami Miłosierdzia mogli spełnić warunki przewidzianego na tę okazję odpustu.

Ksiądz proboszcz Jarosław Wolski w homilii podkreślił, że w dzisiejszych czasach obserwujemy kryzys rodziny. Czasem w bliższym otoczeniu, czasem w dalszym, a niekiedy również u siebie. Kościół ustami ostatnich papieży, również św. Jana Pawła II stale mobilizuje wolę wierzących do stabilności życia rodzinnego. Nie pomogą tu jednak tylko moralizujące wezwania, dobra wola. Czasem zbyt łatwo i zbyt szybko małżonkowie ulegają wrażeniu, że już nic do siebie nie czują i często nawet po pięciu latach małżeństwa myślą o rozstaniu, rozwodzie. Często nie próbując w imię ofiary i poświęcenia przejść nad emocjami i może tylko chwilowymi negatywnymi uczuciami. Jest wolą Kościoła, aby rodziny chrześcijańskie dążyły do ideału. Ideału Świętej Rodziny, której święto dziś obchodzimy. Ale zwłaszcza w Roku Miłosierdzia z miłością miłosierną spogląda na tych, którzy są od ideału daleko, a parafia, która jest rodziną duchową powinna być na nich otwarta. Nie możemy dopuścić, aby byli dla nas ludźmi niższej kategorii.

Po homilii zgromadzone w kościele pary małżeńskie, trzymając się tak jak podczas ślubu za ręce, odnowiły przyrzeczenia małżeńskie, a wszyscy wierni otrzymali błogosławieństwo.

Tekst i zdjęcia: Paweł Mięsiak