Pierwsza pielgrzymka Jubileuszu Miłosierdzia Bożego

miniaturaW sobotę 2 kwietnia o godz. 15.00, w przeddzień Niedzieli Miłosierdzia i w dniu rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, przybyły do naszej parafii trzy grupy pielgrzymów z pobliskich parafii Matki Bożej Bolesnej, św. Archaniołów w Czeladzi i św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu. To pierwsza w diecezji sosnowieckiej pielgrzymka do świątyni jubileuszowej zorganizowana z racji Roku Miłosierdzia. Dwie grupy – z parafii Matki Bożej Bolesnej i z Grodźca – dotarły pieszo w zwartej grupie w asyście policji i straży miejskiej, zapewniających bezpieczeństwo przemarszu. Pielgrzymi weszli do kościoła Drzwiami Świętymi, co umożliwia uzyskanie łaski odpustu zupełnego.

Zgromadzonych przywitał ksiądz proboszcz Jarosław Wolski, po czym rozpoczęło się modlitewne czuwanie przy Koronce do Miłosierdzia Bożego. Następnie notariusz sosnowieckiej Kurii ks. Marcin Kruszak wygłosił konferencję na temat Bożego Miłosierdzia.

O godz. 16.00 Mszę św. dla pielgrzymów odprawił ksiądz biskup Grzegorz Kaszak, który w homilii podkreślił szczególną rolę św. Jana Pawła II w propagowaniu idei Miłosierdzia Bożego. To właśnie Papież Polak ustanowił Święto Bożego Miłosierdzia, to dzięki Niemu możemy świętować ten niezwykły dzień. – Kiedy przyjdą trudne chwile, w niebie mamy wielkiego orędownika – Jana Pawła II – z nim wiele trudnych sytuacji można rozwiązać, on za nami, szczególne Polakami oręduje - powiedział hierarcha.

Dzięki świętej siostrze Faustynie świat mógł dowiedzieć się, że nie podniesie się póki nie będzie prosił o miłosierdzie. Pan Jezus chcąc ratować ludzkość podaje siostrze Faustynie konkretne sposoby. Mówi o Koronce do Bożego Miłosierdzia, o kulcie obrazu Chrystusa Miłosiernego. – Chociażby nie wiem jakich grzechów by się człowiek dopuścił, Ja mu daruję winy i kary – przypomniał ksiądz biskup orędzie Pana Jezusa skierowane do siostry Faustyny.

Na zakończenie wszyscy pątnicy ucałowali relikwie św. Jana Pawła II.

Tekst i zdjęcia: Paweł Mięsiak