XIV edycja Konkursu Diecezjalnego „Od Bogurodzicy do dzisiaj”

miniatura

W świecie poezji ks. Stefana Wielgomasa

W czwartkowe przedpołudnie 28 kwietnia 2016 roku przenieśliśmy się w świat poezji księdza Stefana Wielgomasa.

Podziwialiśmy recytację wierszy i fragmentu Pisma Świętego z Księgi Izajasza w wykonaniu 22 gimnazjalistów z 8 szkół, którzy przybyli na XIV edycję konkursu „Od Bogurodzicy do dzisiaj”.

Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Natalia Ząbczyńska z Gimnazjum nr 3 w Czeladzi – opiekun p. E. Kowalska,
II miejsce – Kacper Bronikowski z Zespołu Szkół nr 7 w Dąbrowie Górniczej – opiekun p. T. Ciesielska,
III miejsce – Małgorzata Sączewska z Gimnazjum nr 1 w Czeladzi – opiekun p. B. Machura, ks. K. Wąsik.

Wyróżniono także:
Filipa Wawrzyńczyka z Gimnazjum nr 6 w Sosnowcu – opiekun p. H. Kościk,
Mariannę Wiśnicką z Zespołu Szkół nr 7 w Dąbrowie Górniczej – opiekun p. T. Ciesielska,
Kingę Wójcik z Gimnazjum nr 6 w Sosnowcu – opiekun ks. J. Baran.

Uroczystość miała miejsce w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” a występy oceniała komisja w składzie: przewodniczący, ks. Stefan Wielgomas – kapłan, poeta, Pani Iwona Szaleniec – Dyrektor Muzeum Saturn, Pani Aleksandra Szostak – pomysłodawczyni konkursu „Od Bogurodzicy do dzisiaj”, były nauczyciel religii.

Na drugą część konkursu (w I części młodzież recytowała) przybyły osoby oficjalne – przedstawiciele Kościoła, władz miejskich, policji: Jego Ekscelencja ks. Biskup Diecezji Sosnowieckiej – dr Grzegorz Kaszak, zastępca Burmistrza Miasta Czeladź – Pani Beata Zawiła, Dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej – ks. Tomasz Folga, proboszcz Parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Czeladzi – ks. kanonik Jarosław Wolski, proboszcz Parafii św. Mateusza w Czeladzi ks. Zbigniew Bigaj, proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu – ks. Stanisław Łyp, sekretarz ks. Biskupa – ks. Przemysław Szot, podinspektor Włodzimierz Mogiła z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół – Pani Małgorzata Świder.

Publiczność w skupieniu wsłuchiwała się w recytację laureatów wplecioną w montaż słowno – muzyczny w wykonaniu Darii Oczkiewicz, Michała Porzuca oraz zespół Bel Canto i Pod Kluczem.

Zwycięzcom wręczono nagrody rzeczowe.

Główną nagrodę ufundował Jego Ekscelencja ksiądz Biskup Diecezji Sosnowieckiej – dr Grzegorz Kaszak.

Fundatorami byli także: Kanclerz Diecezji Sosnowieckiej – ksiądz dr Mariusz Karaś, Burmistrz Miasta Czeladź – Pan Zbigniew Szaleniec, Dyrektor Caritas – ks. Tomasz Folga, proboszcz parafii św. Biskupa Męczennika w Czeladzi – ks. kanonik Jarosław Wolski, proboszcz parafii św. Mateusza – ks. Zbigniew Bigaj, administrator parafii św. Wojciecha w Czeladzi – ks. Włodzimierz Machura, sekretarz ks. Biskupa – ks. Przemysław Szot, podinspektor Włodzimierz Mogiła z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Swoje tomiki poezji podarował autor recytowanej przez uczniów poezji – ks. Stefan Wielgomas. Sponsorami nagród były również osoby związane ze szkołą.

Nagrody to: bony do Media Markt, słuchawki komputerowe, tomiki poezji, wydawnictwa albumowe, zestawy piśmiennicze.

Ks. Biskup G. Kaszak skierował ciepłe słowa pod adresem występujących, a publiczność nagrodziła młodzież gromkimi brawami.

Wiersze ks. Stefana Wielgomasa to krótkie, kilkuzdaniowe przesłania wiary, miłości i przyjaźni, adresowane do Boga i bliskich. To monologi przepełnione głęboką refleksją nad bólem, cierpieniem i samotnością. Pobudzają do zastanowienia nad sobą, swoją drogą życia.

Spotkaniem z poezją księdza Stefana – uczestnictwem w tej edycji konkursu, daliśmy świadectwo wiary, wpisaliśmy się w czas modlitwy i pokazaliśmy, że ufamy Panu i chcemy go naśladować w Jego Miłosierdziu.

Beata Machura, ks. Krzysztof Wąsik