Odpust i bierzmowanie

miniaturaWyjątkowo 9 maja, ze względu na przypadającą 8 maja uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, nasza parafia obchodziła święto swego patrona – św. Stanisława Biskupa i Męczennika. O godz. 18.00 rozpoczęła się Msza św. celebrowana przez księdza biskupa ordynariusza diecezji sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka, w trakcie której sakrament bierzmowania przyjęło 84 kandydatów.

Wraz z księdzem biskupem Mszę św. odprawili: ks. Czesław Tomczyk – były kanclerz kurii diecezji sosnowieckiej, ks. Tomasz Folga – dyrektor sosnowieckiej „Caritas”, ks. Janusz Grela – dziekan dekanatu czeladzkiego oraz ks. Piotr Bardo – wikariusz parafii pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Sosnowcu-Milowicach, który przybył w tym dniu z pielgrzymką ze swojej parafii w ramach Jubileuszu Miłosierdzia. Obecni byli także księża proboszczowie okolicznych parafii.

Ksiądz biskup w homilii przypominając postawę św. Stanisława, podkreślił, że był on człowiekiem, który potrafił nazywać dobro dobrem, a zło złem. Zwracając się do młodzieży, ksiądz biskup zauważył, że w dzisiejszych czasach wiele jest sytuacji, w których próbuję się mieszać dobro ze złem, a szczególnie młodzi ludzie podatni są na sytuacje, w których zło próbuje się podszywać pod dobro.

Na zakończenie ksiądz proboszcz podziękował księdzu biskupowi za obecność w tak ważnym dla parafii dniu: – Od początku Twojego posługiwania biskupiego sprawa ładu moralnego i wszystkich zagrożeń, jakie skierowane są przeciwko człowiekowi, jest obecna żywo w Twoim nauczaniu. W tym względzie jesteś nie tylko następcą biskupa Stanisława – wszak ta część diecezji należała kiedyś do biskupów krakowskich – ale również tym, który jak on jest świadkiem i obrońcą ładu moralnego, praw Boskich i ludzkich. (...) Za to świadectwo i słowo wskazujące na naszego patrona jako wzór dla młodzieży serdecznie Ci dziękuję" – powiedział ksiądz kanonik.

Uroczystość zakończyła się ucałowaniem relikwii św. Stanisława, a bierzmowani otrzymali pamiątkowe medaliki i egzemplarze Pisma świętego.

Tekst i zdjęcia: Paweł Mięsiak