Pierwszy dzień wizyty pielgrzymów z Brunei

miniaturaZ okazji Światowych Dni Młodzieży w naszej parafii zamieszkała grupa pielgrzymów z bardzo dalekiego zakątka świata – sułtanatu Brunei leżącego na wyspie Borneo.

Po trwającej ponad trzydzieści godzin podróży samolotem (z trzema przesiadkami) dziesięcioosobowa grupa pielgrzymów wraz ze swoim biskupem Corneliusem Simem dotarła we wtorek 19 lipca do Czeladzi. Organizacją ich kilkudniowego pobytu w naszym mieście zajęli się Rycerze Kolumba.

Następnego dnia goście rozpoczęli zwiedzanie od Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, a po obiedzie odwiedzili będziński zamek wraz z udostępnionymi niedawno podziemiami.

O godzinie 18.00 w kościele odprawiona została Msza święta, którą odprawił ksiądz proboszcz Jarosław Wolski wraz z biskupem Corneliusem Simem wikariuszem apostolskim Brunei. W homilii ksiądz proboszcz zwrócił uwagę na szczególne poświęcenie pielgrzymów, którzy przebyli tak daleką drogę by uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży. Dzięki ich wizycie możemy doświadczyć powszechności Kościoła, który łączy ludzi różniących się kolorem skóry, językiem, kulturą i tradycją, w której wzrastali. Ich świadectwo jest pewnym zawstydzeniem dla nas – przebyli cały świat, a my niekiedy mamy trudności znaleźć godzinę na niedzielną Mszę świętą czy poświęcenia trzech godzin by udać się na spotkanie z Ojcem Świętym w Częstochowie lub Krakowie. – Dlatego w dniu, w którym modlimy się za wstawiennictwem Matki Bożej Pocieszenia, pamiętamy również o tym, że papież Franciszek wskazał na Matkę Bożą jako Bramę Miłosierdzia. Taką Bramą jest nasza czeladzka Matka Boża Pocieszenia i prosimy, by otoczyła nas płaszczem swej opieki – powiedział ksiądz proboszcz.

Po Mszy świętej historię świątyni i ciekawostki z nią związane przybliżyła gościom Anna Binek-Zajda.

Tekst i zdjęcia: Paweł Mięsiak