Pielgrzymi zawitali także do Czeladzi

miniaturaŚwiatowe Dni Młodzieży – jedność religii, narodów i młodości

Do Czeladzi, już 19 lipca zawitała dziewięcioosobowa grupa radosnej i roześmianej młodzieży z egzotycznej Brunei (Brunei Darussalam – państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej, na północnym wybrzeżu wyspy Borneo), której przewodniczył biskup Cornelius Sim – wikariusz apostolski Brunei. - Jadę na spotkanie młodych, żeby moja młodzież z małego kraju poczuła, jak wielką siłę daje chrześcijaństwo – mówił podczas pobytu w Czeladzi biskup Sim – pierwszy ksiądz katolicki w Brunei i pierwszy biskup z Sułtanatu Brunei. Dla wszystkich Brunejczyków był to pierwszy pobyt w Polsce, do której dotarli po ponad 30-godzinnym locie. Była to jedna z kilku pielgrzymek, jakie zagościły w tych dniach w parafiach Czeladzi i Wojkowic (dekanat św. Stanisława B.M.). Prócz Brunejczyków przyjechali Włosi i Czesi – w sumie około 120 osób, które przez kilka dni przed wyjazdem do Krakowa były zakwaterowane u czeladzkich rodzin. Pielgrzymów przyjęły parafie św. Stanisława B.M., Matki Bożej Bolesnej, św. Mateusza i św. Archaniołów. Brunejczyków pod swe opiekuńcze skrzydła wzięli Rycerze Kolumba, działający przy parafii św. Stanisława B.M. Wraz ze swym opiekunem Pawłem Matyszkiewiczem odwiedzili Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i będziński zamek wraz z podziemiami.

Oficjalne powitanie wszystkich pielgrzymów odbyło się 21 lipca, podczas Dnia Dekanalnego, w kościele św. Stanisława B.M. Z wielką serdecznością i otwartością przyjęli ich gospodarz tego miejsca - proboszcz parafii ks. kan. Jarosław Wolski i burmistrz miasta Zbigniew Szaleniec, który w krótkim wystąpieniu wspomniał, że Światowe Dni Młodzieży odbywają się w czasie, kiedy nasz kraj świętuje 1050 rocznicę Chrztu Polski. Z kolei ks. Jarosław Wolski zwrócił uwagę na fakt, że chrześcijaństwo jednoczy ludzi różnych języków, narodowości i kultur. Chwilę później odprawiona została uroczysta msza święta. Głównym celebransem był bp Cornelius Sim, a asystowali mu ks. dziekan Janusz Grela, proboszczowie wszystkich parafii, księża i diakoni przybyli wraz z pielgrzymkami.

W organizację Dnia Dekanalnego Światowych Dni Młodzieży włączyło się również Miasto Czeladź. Popołudnie wszyscy pielgrzymi spędzili najpierw na obiedzie w hali MOSiR, a następnie w Muzeum Saturn, gdzie zwiedzili wystawę „A to Czeladź właśnie...” i obejrzeli film przedstawiający historię miasta. Następnie udali się do Galerii „Elektrownia” – dla wielu ogromnym zaskoczeniem były znajdujące się w jej wnętrzu maszyny i urządzenia, służące niegdyś pracy w kopalni Saturn. Tu dla pielgrzymów przygotowano koncert czeladzkich zespołów muzycznych. Przed wielonarodową publicznością wystąpili Jeff Shiffman ze swoją grupą Box Canyon, formacja „Kot w Futerale” i zespół „Pielgrzym”. Wszyscy znakomicie się bawili, a wyjątkową atrakcją, a nade wszystko niespodzianką, okazał się występ grupy z Brunei, która przywiozła ze sobą swoje ludowo-plemienne stroje i zaprezentowała prawdziwe show! Był również czas na relaks, zabawę, zdjęcia i nawiązywanie międzynarodowych kontaktów towarzyskich.

Kolejne dni poprzedzające wyjazd na spotkanie z papieżem Franciszkiem wypełniła pielgrzymka na Jasną Górę, zwiedzanie Muzeum w Auschwitz, msza św. na Placu Papieskim w Sosnowcu. 25 lipca, po pożegnaniu z rodzinami, wszyscy pielgrzymi udadzą się do Krakowa.