Pożegnaliśmy gości z Brunei

miniaturaW niedzielę 24 lipca – w dniu parafialnego odpustu św. Anny – w trakcie Mszy św. o godz. 11.15 mieliśmy okazję ostatni raz spotkać się z pielgrzymami z Brunei goszczącymi w naszej parafii.

Msza święta odprawiona została przez wikariusza apostolskiego Brunei Darussalam biskupa Corneliusa Sima w języku angielskim, a stałe części śpiewane były po łacinie. W homilii, którą przetłumaczył ks. Mirosław Wilk, ksiądz biskup zwrócił uwagę na to jak ważne jest świadectwo wiary w codziennym życiu.

Ksiądz Mirosław Wilk nawiązując do dnia dekanalnego, w trakcie którego gościliśmy w naszym kościele również pielgrzymów z Czech i Włoch, zagrał na gitarze i zaśpiewał piosenkę wykonywaną w tym dniu przez włoską młodzież.

Ze względu na odpust parafialny odbyła się również procesja wokół kościoła.

Na zakończenie ksiądz proboszcz Jarosław Wolski podziękował wszystkim rodzinom, które przyjęły pod swój dach pielgrzymów, a także samym gościom z Brunei za ich wspaniałe świadectwo wiary. Pielgrzymom wręczył przekazane przez księdza biskupa Grzegorza Kaszaka kopie obrazu „Czarnej Madonny” wykonane we wspólnocie bezdomnych „Betlejem” w Jaworznie. Do podziękowań przyłączył się burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec z żoną, którzy wręczyli księdzu biskupowi pamiątkowy medal i sygnet św. Stanisława. Biskup Sim wyraził wdzięczność za tak miłe i gościnne przyjęcie. Przekazując foldery prezentujące jego diecezję, przypomniał, że powstała ona dopiero dziesięć lat temu. Pozostawił także album ze zdjęciami, które grupa pielgrzymów zrobiła tuż przed wylotem ze swojej ojczyzny na Światowe Dni Młodzieży. Zresztą do uczestnictwa w tym ważnym wydarzeniu uczestnicy pielgrzymki bardzo rzetelnie przygotowywali się długo wcześniej. Nauczyli się śpiewać po polsku hymn Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni”, co zaprezentowali wszystkim zgromadzonym w kościele, a na pożegnanie wykonali swój narodowy taniec ubrani w ludowe stroje.

Tekst i zdjęcia: Paweł Mięsiak