Uroczystość patronalna i bierzmowanie

miniaturaW dniu uroczystości swojego świętego patrona – 8 maja – w naszej parafii tradycyjnie już przeżywaliśmy również przyjęcie przez grupę młodzieży sakramentu bierzmowania, którego udzielił ksiądz biskup Piotr Skucha.

Mszę świętą wraz z dostojnym gościem celebrowali również ks. prałat Piotr Noga i ks. Janusz Grela – dziekan dekanatu czeladzkiego.

Ksiądz biskup w homilii przywołał przykład dwóch polskich świętych męczenników – św. Stanisława i św. Wojciecha. Życie św. Wojciecha jak owo ewangelijne ziarno spadło na ziemię i wydało wspaniały owoc. Sto lat później to św. Stanisław stanął na straży ładu moralnego, zwrócił uwagę, że to co się dzieje nie jest wypełnianiem woli Bożej. Zginął z rąk swego króla. Jednak to biskup Stanisław niedługo później ogłoszony został świętym i głównym patronem Polski, a król musiał uciekać, osiadł na terenie Węgier w Osjaku, gdzie został pustelnikiem.

Św. Wojciech i św. Stanisław zapatrzyli się na przykład z dzisiejszej Ewangelii, która mówi: "Dobry Pasterz oddaje życie za swoje owce". Oddali życie za innych, za swoje owce, mocno stojąc przy Ewangelii Jezusa Chrystusa. Nic nas od miłości Chrystusowej nie może odłączyć. Tak mogą powiedzieć ci dwaj męczennicy. A co z nami? Czy my też możemy tak powiedzieć? – zapytał ksiądz biskup. – Święty Paweł, gdy żegnał się ze wspólnotami na terenie Turcji, powiedział: "wypełniajcie dokładnie testament Jezusa Chrystusa". A najwspanialszym dowodem tego testamentu jest Krzyż. To jest dowód jak On nas umiłował.

Święty Stanisław jest wzorem wielkiej wiary i miłości do Boga i ludzi. Złożył swoje życie jako ofiarę za innych. To najlepsze co mógł uczynić. Wiara przeminie, nadzieja się spełni, a to co pozostanie to tylko miłość. Tej miłości uczy nas św. Stanisław - podkreślił ksiądz biskup.

Pod koniec Mszy świętej przedstawiciele młodzieży podziękowali księdzu biskupowi za udzielenie sakramentu bierzmowania i za odprawienie Mszy świętej odpustowej, a ksiądz proboszcz Jarosław Wolski złożył podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania parafialnej uroczystości.

Mszę świętą zakończyła procesja wokół kościoła i litania do św. Stanisława, a młodzież otrzymała pamiątkowe egzemplarze Pisma świętego i katechizmu.

Tekst i zdjęcia: Paweł Mięsiak