Orszak Trzech Króli 2018

miniaturaOrszak Trzech Króli po raz drugi w parfii Św. Stanisława BM w Czeladzi

Uroczystą Msze Św. z okazji Święta Objawienia Pańskiego odprawił proboszcz ks. kanonik Jarosław Wolski. W słowie skierowanym do wiernych przywołał genealogie święta i zaapelował, aby każdy indywidualnie w drodze do domu lub w zorganizowanej grupie „niebieskiej” asysty udającej się do „czeladzkiego Betlejem” wziął udział we własnym orszaku zmierzającym do narodzonego Zbawiciela i ofiarował mu to co ma w sobie najlepszego.

Ksiądz Proboszcz (mimo trwającej rekonwalescencji) zgodził się stanąć na czele orszaku z gwiazdą betlejemską i wyprowadził wiernych na trasę przemarszu. Na rynku przekazał przewodnictwo najmłodszemu wikaremu posługującemu w naszej parafii księdzu Robertowi Tomasikowi. Księdzu towarzyszyła asysta ze sztandarami, którą już po raz kolejny tworzyli Adam Wiese i Filip Kosiński. Za nimi uformowała się najbarwniejsza i zarazem najmłodsza grupa uczestników ubranych w okazjonalne stroje, które uszyła pani Golańska. Nad grupą najmłodszych czuwała siostra Agnella ze Zgromadzenia Sióstr Karmlitanek Dzieciątka Jezus, a towarzyszyły jej: przełożona siostra Fidelis, najstarsza siostra Melania i siostra Fryderyka. W tym roku w rolę króla, a w zasadzie rodziny królewskiej reprezentującej naszą parafię wcielili się pp. Tomasz i Jola Kaśniccy. Pan Tomasz jest między innymi społecznym opiekunem kapliczki pw. Św. Rozalii przy ul. Mysłowickiej. Honorową asystę rodziny królewskiej tworzyli Marek Pawelec z córka, oraz Marek Szczepański. W tym roku pogoda pozwoliła na przemierzenie trasy z pieśnią na ustach. Roli kierownika chóru podjął się pan Tomasz Pernal opiekujący się dziecięca scholą parafialną. Pomocą służyła pani Maria Wiślak.

Rycerze Kolumba zorganizowali dystrybucje śpiewników i koron dla wszystkich chętnych uczestników. Brat Dariusz Kosiński odpowiadał za koordynację przemarszu orszaków. Trzeba zaznaczyć, iż w Czeladzi odbywają się równolegle niejako trzy orszaki. „Niebieski” z parafii Św. Stanisława BM „Zielony” z parafii Św. Mateusza oraz „Czerwony” z parafii Św. Wojciecha BM. Jak historyczni mędrcy spotkali Jezusa w grocie za miastem, tak czeladzianie odnajdują stajenką na terenie Galerii Elektrownia.

Po dotarciu do celu i złożeniu darów przez Królów, uczestnicy obejrzeli jasełka. Na najmłodszych czekał słodki poczęstunek, a dla wszystkich gorące napoje w tym barszcz rycerski.

Serdeczne podziękowania należą się służbom porządkowym: Straży Miejskiej i Policji, dzięki którym bezpiecznie i płynnie wszyscy uczestnicy dotarli do celu.

zdjęcia: brat Emil Wachowicz