Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

miniaturaObchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Czeladzi, który przypada 1 marca, rozpoczęła Msza św. celebrowana przez ks. Proboszcza kan. Jarosława Wolskiego.

Po jej zakończeniu złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą bohaterów niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia. To o nich poeta Zbigniew Herbert pisał: „Ponieważ żyli prawem wilka historia o nich głucho milczy”. I te słowa znajdują się na wspomnianej tablicy.

W uroczystości wzięli udział burmistrz Zbigniew Szaleniec i zastępca burmistrza ds. społecznych Beata Zawiła, komendant czeladzkiego komisariatu Policji podinsp. Janusz Dąbrowski oraz poczty sztandarowe: Miasta Czeladź, Harcerskiego Kręgu Seniora, Zakonu Rycerzy Kolumba, Sodalicji Mariańskiej, NSZZ Solidarność.

W uroczystym nabożeństwie licznie reprezentowana była młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej i Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka.