100lecie Sodalicji Marianskiej w Czeladzi

miniaturaObchody 100-lecia działalności Sodalicji Mariańskiej w Czeladzi rozpoczęły się w kwietniu tego roku, wystawą w Muzeum Saturn.

Wczoraj, 24 maja, w kościele św. Stanisława B.M. odbyła się uroczysta msza św., której przewodniczył ks. kan. Jarosław Wolski – diecezjalny moderator Sodalicji Mariańskiej. Szczególnymi gośćmi byli o. Emilio de Cardenas – asystent Federacji Mariańskich w Polsce oraz moderatorzy: o. Marcin Minczyński OSPPE z Częstochowy-Jasnej Góry, ks. Marek Dawid z parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu, ks. Stanisław Wowra z parafii pw. Podwyższenia Świętego Krzyża z Sosnowca-Środuli oraz ks. Tomasz Zmarzły – dyrektor Archiwum Diecezji Sosnowieckiej i wikariusz parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi- Piaskach. Zaproszenie do udziału w tym jubileuszowym wydarzeniu przyjęli także przedstawiciele Federacji Sodalicji Mariańskiej w Warszawie oraz liczne sodalicyjne poczty sztandarowe, czeladzkich Rycerzy Kolumba w Czeladzi i Pielgrzymów Kalwaryjskich.

Obecni byli także senator RP Czesław Ryszka oraz wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, który w imieniu prezydenta RP udekorował honorową prezes Sodalicji przy parafii św. Stanisława BM Annę Zarębską Krzyżem Kawalerskim Order Odrodzenia Polski za wieloletnią działalność na rzecz Kościoła.

Podczas uroczystości władze samorządowe Czeladzi reprezentował burmistrz Zbigniew Szaleniec, który na ręce Lidii Madej – prezes czeladzkiej Sodalicji złożył serdeczne życzenia wraz z okolicznościową statuetką, a także gratulował Annie Zarębskiej tak wysokiego odznaczenia państwowego.

Jubileusz Sodalicji Mariańskiej zyskał szczególny wymiar, jako że przypada w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, co podkreślił w swojej homilii ks. kan. Jarosław Wolski.

W nawie kościoła można oglądać wystawę poświęconą historii sodalicji, przeniesioną z Muzeum Saturn.