5 parafii po 20km na 100-lecie Niepodległości

miniatura

„dorzuć swój kilometr do sztafety”
21 października 2018 r. Czeladź

Wspólnie pokonajmy 100 km. biorąc udział w sztafecie 5 parafii po 20 km.
Sztafeta nietypowa, bo jej uczestnicy jednocześnie wyruszają w trasę z pięciu punktów.

Przez 10 kolejnych miesięcy, poczynając od 22.IX 2017 do końca roku szkolnego 22.VI 2018 grupa mieszkańców Czeladzi i Zagłębia brała udział w nocnych przejściach 22 km drogi krzyżowej wokół naszego miasta. Trud tych przejść podjęty został przez jego uczestników w intencji przygotowań do obchodów 100-lecia niepodległości Polski. W dniu 23.03.br na wszystkich trasach Zagłębiowskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, w tym dwóch liczących po 45 km, udział wzięło około 300 osób.

Mając na uwadze wysiłek fizyczny jaki na przestrzeni ostatniego roku wnieśli uczestnicy EDK w intencji przygotowań do uczczenia tej rocznicy, proponujemy udział we wspólnym spędzeniu niedzielnego popołudnia na spacerze – zabawie wysiłku fizycznym. Wysiłek fizyczny jaki proponujemy będzie na pewno niewspółmiernym do poświęcenia naszych przodków sprzed stu lat, którzy z bronią w ręku przelewali krew, tracili zdrowie, narażali rodziny, poświęcali swoje najlepsze lata życia.

Stawiamy wyzwanie:
1 km za każdy rok od odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny. 100 km za 100 lat wydaje się adekwatnym wysiłkiem, który można przynajmniej w części porównać do wysiłku naszych przodków

Grupa śmiałków Rycerzy Kolumba z Czeladzi i ich sympatycy, w dniu 20.X br będzie przemierzać w tej intencji 100 km z Czeladzi do sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach i do tego w limicie czasu 24 godzin. (zgłoszenia pod telefonem 608-666-441)

Zdajemy sobie sprawę, że mało kto jest w stanie podołać takiemu wyzwaniu. Ale czy w 1918 roku wszyscy byli gotowi złożyć na ołtarzu ojczyzny największą ofiarę?
Dzięki Bogu nie!
Jednostki stawiały cele, ale dopiero szerokie poparcie społeczeństwa wprowadzało je w życie

kościół p/w Św. Stanisława Biskupa Męczennika - 10,00 i 11,15
kościół p/w Św. Wojciecha Biskupa Męczennika - 10,00 i 11,15
kościół p/w Św. Mateusza Apostoła - 10,00 i 11,30
kościół p/w Świetych. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała - 10,00 i 11,15
kościół p/w Matki Bożej Bolesnej - 9,30 i 11,30

Na zakończenie w/w Mszy św. udzielone zostaną błogosławieństwa wyruszającym w trasę.

Jako punkt wyjściowy przyjmujemy że każdy z uczestników wyruszający ze swojej parafii pokona pętlę wokół miasta czyli ok. 20 km, zatrzymując się na odpoczynek przy kolejnych kościołach. Lokalne wspólnoty parafialne zaoferują słodki poczęstunek dla „Pielgrzymów Niepodległej”

W tym samym czasie kolejni uczestnicy wyruszający z innych parafii pokonają tę samą pętlę ale z innego punktu startowego. W ten sposób 5-ciu różnych uczestników z różnych parafii niejako korespondencyjnie wspólnie pokona 100 km w myśl hasła „Polska jest jedna, a Czeladź na pewno!”

Polecamy skorzystanie z opisu trasy „opis tarsy PDF” znajdującej się pod linkiem:

www.edk.org.pl/trasa-edk/1308

Na tej stronie znajduje się też „Ślad KML”, który można pobrać na urządzenia mobilne. Polecana trasa wyznaczona jest w ten sposób, że obchodzimy niemal całe miasto, po drodze nawiedzimy też wszystkie kapliczki i przydrożne krzyże znajdujące się na terenie Czeladzi.

Oczywiście, każdy z uczestników, jest organizatorem własnego przejścia i odpowiada sam przed sobą za dobór trasy, tempa i kolejności pomiędzy punktami kontrolnym, wyznaczonymi przy czeladzkich kościołach.

Możliwe są dowolne inne scenariusze: idziesz sam :100 km na 1 osobę = 100 km i około 24 godzin ale jeśli z małżonkiem i np. 3 dzieci to 100 km na 5 osób = 20 km i około 5 godzin Jeśli skrzykniecie się ze znajomymi np. w 20 osób to 100 km na 20 osób = 4 km i około 1 godziny a to już będzie zwykły spacer. Gdy pokonasz jej dowolny fragment np. pomiędzy dwoma kościołami-to też dobrze.

Zachęcamy do wsparcia prowadzonej przy tej okazji akcji – uczczenia pamięci szczególnego bohatera, którego imię od niedawna nosi rondo na Piaskach. Nie będziemy fundować tablicy pamiątkowej czy pomnika – bo to rola miasta. Chcemy dofinansować wyjazd młodzieży czeladzkiej na wycieczkę na Kresy z wizytą na cmentarzu orląt lwowskich na którym spoczywa Jurek Bitschan - harcerz pochodzący z Czeladzi a poległy w obronie Lwowa.

Uczestnikom - donatorom wydane zostaną pamiątkowe paszporty z okazji tego wydarzenia. (na wzór wydawanych wyruszającym na szlak Św. Jakuba do Santiago de Copostela), w których to paszportach uczestnicy zbierają okolicznościowe pamiątkowe stemple z trasy wędrówki. (następna taka okazja dopiero za 100 lat)

w przypadku pytań, lub chęci wsparcia, prosimy o kontakt telefoniczny:
Sztab „Sztafety 5x20 km na 100 lecie Niepodległości”
Dariusz Kosiński 601 310 447
parafia Św. Stanisława Biskupa Męczennika
Jerzy Krysiak 796 265 980 parafia Św. Wojciecha Biskupa Męczennika
Sławomir Owczarek 507 051 099 parafia Św. Mateusza Apostoła
Danuta Kwiecień 533 808 688 parafia Św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Paweł Ożóg 794 168 208 parafia Matki Bożej Bolesnej

patronat honorowy nad imprezą objęli proboszczowie czeladzkich parafii:

ks. dziekan Janusz Grela, ks. Jarosław Wolski, ks. Józef Handerek, ks.Zbigniew Bigaj, ks. Włodzimierz Machura

*każdy uczestnik wydarzenia bierze w nim udział całkowicie na własną odpowiedzialność*

 

plakat