Złoty Laur dla ks. kan. Jarosława Wolskiego

miniatura- Uhonorowani Laurem to perły Śląska i Zagłębia – mówił w swoim wystąpieniu prof. Marian Zembala, wybitny kardiochirurg podczas XXVII edycji gali Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, która odbyła się wczoraj, 19 stycznia 2019 roku w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Rokrocznie, podczas gali wręczane są Laury Umiejętności i Kompetencji w wielu dziedzinach, m.in., gospodarki, nauki, samorządu, kultury. Kapituła Laurów pracująca pod kierownictwem Tadeusza Donocika – prezesa Honorowego RIG, przyznaje Laury Złote, Platynowe, Kryształowe i Diamentowe. W gronie laureatów XXVII edycji znalazł się ks. kan. Jarosław Wolski, proboszcz parafii św. Stanisława B.M. w Czeladzi, uhonorowany Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji za działalność pro publico bono, zaangażowanie w latach 80. minionego wieku w przemiany społeczno-polityczne na terenie Śląska i Zagłębia, dbałość o zachowanie dziedzictwa kulturowego Czeladzi, gdzie sprawuje pieczę nad parafią i największą świątynią Zagłębia pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. W gronie „złotych” laureatów buli także, m.in. ks. prof. Józef Budniok z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Anna Sokołowska-Olesik – Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w Katowicach, Miłosz Paweł Borycki MIOUSH – raper i producent muzyczny, Alicja Knast dyrektor Muzeum Śląskiego, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie.

Kapituła Laurów nagrodziła Kryształowymi i Platynowymi Laurami także m.in. prof. Stanisława Wosia – kardiochirurga, prof. Antoniego Cygana - rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dr. Jacka Kozakiewicza – wiceprezesa Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie, prof. Arkadiusza Mężyka – rektora Politechniki Śląskiej. Platynowy Laur „Ambasador spraw polskich” wręczono Annie Azari – ambasador Izraela w Polsce. Laureatem „lauru nad laurami” czyli Diamentowego Lauru został prof. Marian Zembala.

Wręczono także nagrodę Orzeł Piastów Śląskich, a trafiła ona do rąk bp. Andrzeja Czai – ordynariusza Diecezji Opolskiej.

Laureaci odbierali nagrody z rąk Janusza Steinhoffa – byłego wicepremiera rządu RP, przewodniczącego Rady RIG, Tomasza Zjawionego – prezesa RIG, Tadeusza Donocika – przewodniczącego Kapituły, abp. Wiktora Skworca metropolity katowickiego, Małgorzaty Mańki-Szulik- prezydent Zabrza.

Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji odbywała się w dniu, kiedy w kraju trwała żałoba po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza prezydenta Gdańska. Nie mogło więc zabraknąć refleksji nad tym dramatycznym wydarzeniem. Swoistą analizę sumień i sytuacji, w jakiej znalazło się społeczeństwo w Polsce, wygłosili Janusz Steinhoff, Tadeusz Donocik i prof. Marian Zembala. Wielki polski autorytet – nie tylko w sprawach kardiochirurgii, prof. Zembala wspominając swojego mentora prof. Zbigniewa Religę, zwrócił się do ambasador Anny Azari z zapewnieniem, że Polacy pamiętają o swojej historii, ale ciągle są w trakcie jej oswajania i przyjmowania do wiadomości, że doceniają wkład żydowskich naukowców w rozwój medycyny, pamiętając o ich nieocenionym wkładzie w czynienie dobra i tolerancji wobec drugiego człowieka. Właśnie słowa „tolerancja”, „dobro”, „szacunek dla bliźniego”, „chrześcijaństwo”, „posłannictwo” ale też „nienawiść”, „zemsta”, „obojętność” zdominowały ten wieczór – bo nie mogło stać się inaczej.

Ze względu na trwającą żałobę odwołano koncert, który miał towarzyszyć gali.