XX Festiwal Ave Maria

miniaturaFestiwal Ave Maria – w tym roku po raz dwudziesty!

Zbliża się maj, a wraz z nim Festiwal Ave Maria. W tym roku będzie wyjątkowy, bowiem przygotowywana jest jego dwudziesta edycja. Żeby wziąć udział we wszystkich tegorocznych koncertach jubileuszowego festiwalu, trzeba zaplanować aż sześć wolnych wieczorów: 18 i 19 maja (piątek i sobota) oraz od czwartku 23 maja do niedzieli 26 maja.

Festiwal zainauguruje koncert sopranów i tenorów w kościele św. Stanisława B.M. Znane już czeladzkiej publiczności z ubiegłego roku „Sopranissimo”, zostanie wzbogacone o męski pierwiastek w postaci trio tenorów „Tre Voci”, dysponującego bogatym repertuarem – od arii operowych do popularnych melodii musicalowych. Publiczność może się więc spodziewać najróżniejszych kombinacji wokalnych.

Kolejny dzień przyniesie koncert chóru lekarzy, który odbędzie się po zakończeniu niedzielnej mszy św. o godz. 11.15., celebrowanej przez proboszcza ks. kan. Jarosława Wolskiego. Natomiast wieczorem, również w tej świątyni, kompozycje Wojciecha Kilara zaprezentuje jedna z najznakomitszych europejskich orkiestr kameralnych – AUKSO, którą poprowadzi jej szef – Marek Moś, wybitny dyrygent i skrzypek.

Sprawdzonym miejscem festiwalowym jest Kopalnia Kultury, która w tym roku zaprasza w czwartek, 23 maja, na koncert „Vivat Moniuszko!”, przygotowany z okazji Roku Stanisława Moniuszki. W programie znajdą się solowe pieśni Moniuszki i arie z popularnych oper tego twórcy. Będzie to jedyny koncert biletowany, dlatego o miejsce na widowni trzeba będzie zadbać znacznie wcześniej. Informacji na ten temat dostarczy w najbliższym czasie Kopalnia Kultury.

Piątek, 24 maja, przyniesie kolejną gwiazdę tegorocznego festiwalu – w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zagra nagrodzony w tym roku „Fryderykiem” Atom String Quortet. W wykonaniu tych rewelacyjnych muzyków będzie można usłyszeć utwory klasyczne współczesnych kompozytorów i rytmy jazzowe w autorskim opracowaniu. Na pewno będzie to niezapomniany wieczór.

Po raz pierwszy do udziału w festiwalu organizator – Miasto Czeladź i dyrektor artystyczny festiwalu Sławomir Chrzanowski, zaprosili parafię pw. Matki Bożej Bolesnej na Piaskach. W tym lśniącym nowością, wyremontowanym wnętrzu filharmonicy zabrzańscy zagrają muzykę filmową autorstwa Henryka Kuźniaka, którą poprzedzi projekcja filmu dokumentalnego o tym wybitnym, urodzonym w Czeladzi kompozytorze. Maestro już zapowiedział osobisty udział w wydarzeniu, ważnym również dla niego.

Na wielki finał organizatorzy zapraszają w niedzielę, 26 maja, na rynek Starego Miasta. Ostatni wieczór XX Festiwalu Ave Maria to koncert z okazji Dnia Matki, który rozpocznie się występem laureatów tegorocznego Diecezjalnego Konkursu „Pieśnią sławimy Maryję”. Po młodych artystach na scenie pojawi się– uwielbiana przez rzesze publiczności – Golec uOrkiestra.

Z wyjątkiem programu„Vivat Moniuszko!”, wykonywanego w Kopalni Kultury, wstęp na wszystkie pozostałe koncerty jest nieodpłatny.

Oferta programowa XX Festiwalu Ave Maria jest tak bogata, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Patronem honorowym festiwalu jest Biskup Sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Ave Maria – plakat