XX Festiwal Ave Maria z gwiazdami

miniaturaInauguracyjnym koncertem w kościele św. Stanisława B.M. w wykonaniu Sopranissimo i Tre Voci oraz towarzyszącej im orkiestrze symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego, w sobotę 18 maja 2019 roku ,rozpoczął się XX Festiwal Ave Maria.

Zanim jednak rozbrzmiały pierwsze dźwięki uwertury do opery „Carmen” Georges’a Bizeta, wszystkich przybyłych melomanów oraz gości powitał burmistrz miasta Zbigniew Szaleniec, który chwilę później wręczył osobom szczególnie zasłużonym dla festiwalu statuetki „Patronus Artis”. I tak laureatami tej powstałej z okazji 20. edycji festiwalu nagrody zostali: dr n. med. Ewa Hamankiewicz, dr n. med. Maciej Hamankiewicz, lek. med. Barbara Kucio, prof. nadzw. dr hab. Cezary Kucio – lekarze Śląskiej Izby Lekarskiej, którzy zainicjowali festiwal, Biskup Sosnowiecki Grzegorz Kaszak – udzielający swego patronatu honorowego festiwalowi oraz ks. kan. Jarosław Wolski proboszcz parafii św. Stanisława B.M., która od początku istnienia festiwalu jest współorganizatorem tego niezwykłego wydarzenia muzycznego. Oczywiście nie obyło się bez chwili refleksji nad pierwszymi edycjami festiwalu i wspominania osób ważnych dla powstania festiwalu, jak współtwórca i pierwszy dyrektor festiwalu Sławomir Pietras, a także tych, których już nie ma wśród nas, jak ks. prałat Mieczysław Oset.

Ks. kan. Jarosław Wolski został również uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a wręczył ją laureatowi senator Czesław Ryszka.

Po części oficjalnej prowadzący wieczór ks. Paweł Sobierajski wprowadził wszystkich w nastrój kontemplacji, wspominając postać św. Jana Pawła II z okazji przypadających w tym dniu jego 99 urodzin, a także przypomniał postać wybitnego śpiewaka Bogdana Paprockiego, który kilkakrotnie dał popis swoich wspaniałych możliwości wokalnych przed czeladzką publicznością, a od wielu lat jest patronem festiwalowego koncertu tenorów. Następnie zaprosił wszystkich do wysłuchania kilku uwielbianych przez melomanów arii operowych, jak „Nessun Dorna” z opery „Turandot” Pucciniego czy „Sempre libera” z opery „Traviata” Verdiego, a także nieco lżejszego repertuaru. Trzy soprany: Agnieszka Adamczak, Joanna Horodko i Agnieszka Sokolnicka oraz trzej tenorzy: Mikołaj Adamczak, Miłosz Gałaj i Voytek Soko-Sokolnicki wykonali także szereg popularnych i lubianych utworów, znanych z interpretacji Leonarda Cohena, Domenica Modugno, czy Zbigniewa Wodeckiego. Popłynęły także melodie „Wróć do Sorrento”, czy „Arrivederci Roma”. Niezwykle pięknie zabrzmiał słynny temat z filmu „Misja” w interpretacji połączonych głosów sopranowych i tenorowych. Dynamiczny i energetyczny koncert zakończył wykonany na bis utwór „Time to say goodbaye”. Owacje na stojąco były dobitnym świadectwem tego, że wymagająca czeladzka publiczność z entuzjazmem przyjęła zarówno popisy wokalistów, jak i muzyków zabrzańskich filharmoników.

Drugi dzień festiwalu rozpoczęła doroczna, uroczysta msza święta w intencji środowiska lekarskiego, celebrowana przez proboszcza ks. kan. Jarosława Wolskiego w oprawie muzycznej w wykonaniu chóru „Cames” Śląskiej Izby Lekarskiej pod dyrekcją Doroty Dziełak-Szczepan. Zabrzmiało „Ave Maria” Marka Jasińskiego, „Święty, święty, święty” Henryka Mikołaja Góreckiego, a także chorał z Kantaty BMV 147 Jana Sebastiana Bacha i tradycyjna muzyka irlandzka. Narratorem koncertu był dr Jan Kłopotowski.

Popołudniem, w pobliżu kościoła, burmistrz Zbigniew Szaleniec i ks. kan. Jarosław Wolski odsłonili popiersie Wojciecha Kilara - wybitnego kompozytora, twórcy muzyki poważnej i filmowej, którego czeladzka świątynia św. Stanisława B.M. dwukrotnie gościła podczas koncertów jego muzyki z okazji 750-lecia parafii i 80. urodzin Kompozytora, które świętowała publiczność XIII Festiwalu Ave Maria. Muzyka Wojciecha Kilara zabrzmiała i tego wieczoru, podczas kolejnego koncertu. Orkiestra Kameralna Miasta Tychy „Aukso” pod dyrekcją Marka Mosia zaprezentowała zarówno utwory klasyczne, jak i najsłynniejsze utwory filmowe, m.in. poloneza z filmu „Pan Tadeusz” czy walc z „Ziemi Obiecanej”. Finał wypełniła brawurowa „Orawa”. Był to kolejny wieczór fantastycznych wrażeń, wspaniałych artystów i znakomitych wykonań.

Przed nami kolejne koncerty jubileuszowego, XX Festiwalu Ave Maria.

Z okazji festiwalu Miasto Czeladź wydało Księgę Jubileuszową pt. „Festiwal Ave Maria. 20 lat z muzyką i gwiazdami” pod redakcją Wiesławy Konopelskiej, do której Słowo Wstępne napisali Biskup Sosnowiecki Grzegorz Kaszak, Burmistrz Miasta Czeladź Zbigniew Szaleniec i ks. kan. Jarosław Wolski proboszcz parafii św. Stanisława B.M. Publikacja jest do nabycia przez każdym koncertem, a także w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy 1 Maja 29. Organizatorem festiwalu jest Miasto Czeladź, a współorganizatorami parafia św. Stanisława B.M. i Śląska Izba Lekarska.

tekst i foto UM Czeladź Wiesława Konopelska