Komunia do ust na czas zagrożenia epidemiologicznego

miniaturaW związku z oczekiwaniem części wiernych odnośnie możliwości przyjmowania komunii świętej na rękę, wyjaśniamy: taka forma jest równoważna z komunią przyjmowaną do ust.

Jak należy postępować aby przystąpić do Komunii w tej formie?:

• Podchodzimy do szafarza w pozycji stojącej.
  • Wysuwamy obie dłonie w stronę szafarza na wysokości swojej piersi.
  • Dłonie otwarte, ułożone lewa dłoń na prawej w formie kołyski.
  • Kapłan położy komunikant na otwartej w ten sposób naszej lewej dłoni.
  • Prawą dłonią wkładamy Chrystusa do ust.
  • Dopiero po włożeniu komunikantu do ust, możemy oddalić się od kapłana.
  • Nie wykonujemy przy tym żadnych zbędnych gestów.

Nie należy stopniować jaka forma przyjmowania Komunii jest lepsza.

Przyjmujmy Komunię w taki sposób, abyśmy czuli że jesteśmy na uczcie i że karmi nas Jezus Chrystus! Nieprawdopodobne jest aby Jezus karmił nas lepiej lub gorzej.

Na czas obowiązywanie dekretu Biskupa Grzegorza o ograniczeniach w sprawowaniu Mszy i innych nabożeństw w związku z zagrożeniem epidemiologicznym w Polsce, wprowadza się w naszej parafii następujące zasady udzielania Komunii Świętej.

Aby forma przyjmowania Komunii Świętej eliminowała możliwości przenoszenia zakażeń nie tylko koronawirusem, ale i innych infekcji, Komunie Święte będą udzielane najpierw osobom pragnącym przyjąć Chrystusa – na rękę, procesyjnie i w postawie stojącej. a dopiero później osobom, którzy chcą przyjąć Chrystusa tradycyjnie do ust.

Celebrans uprzedzi, który z księży będzie udzielał komunii w jakiej formie.

Jeśli Komunii będzie udzielał tylko jeden kapłan, to osoby pragnące przyjąć Komunię na rękę proszone będą o ustawianie się procesyjnie, a osoby które pragną przyjąć Komunię tradycyjnie do ust proszone będą o przyklęknięcie przed balaskami. Wówczas kapłan udzieli najpierw Komunii na rękę, a następnie przejdzie do balasek i udzieli Komunii do ust.

Zachęcamy do obejrzenia filmu instruktażowego odnośnie przyjmowania Komunii Świętej na rękę:
Pielgrzymka Czeladzian do Kalwarii Zebrzydowskiej

Wierzymy że uczestnictwo w Eucharystii i przyjmowanie Komunii Świętej ma moc uzdrowieńczą, że nas umacnia i zbliża do Jezusa.

Co jednak w przypadku gdy nasza wiara jest słabsza, gdy podatni jesteśmy na wpływy tego świata – np. higiena, zalecenia WHO itp. i z tego powodu skłonni jesteśmy zrezygnować z udziału w Mszy św?

Prawdopodobnie wielu z nas w najbliższych tygodniach więcej czasu będzie spędzać w domach. To jest doskonała okazja, żeby pogłębić swoje życie duchowe. I spotykać się z Bogiem.

Zachęcamy do uczestnictwa w Mszy Świętej za pośrednictwem mediów: radia, telewizj i internetu

• radio EM Katowice - częstotliwość 107,6
    codzienna od poniedziałku do soboty o 18.00, w niedziele o 12.00;

• Telewizja Trwam:
    09:30 Msza Święta z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze;
    17:00 Gorzkie Żale. Nabożeństwo pasyjne;

• Telewizja Polska
    codziennie godz. 7:00 TVP-1 Transmisja Mszy Świętej z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach;

Lub transmisje internetowe on-line

List Biskupa Grzegorza Kaszaka odnośnie do zagrożenia koronawirusem