Dzień chorych w parafii Świętego Stanisława BM w Czeladzi.

miniaturaW czwartek 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, w parafii św. Stanisława BM w Czeladzi, odbyła się Msza św. w intencji chorych i ich opiekunów.

Mszę celebrował i homilię wygłosił proboszcz parafii - ksiądz Jarosław Wolski. W słowie wstępnym celebrans zapewnił wszystkich obecnych chorych o modlitwie w ich intencji. W intencji tych, którzy noszą w sobie cierpienia Chrystusa zarówno na duszy jak i na ciele. Jednocześnie zapewnił, iż chce zawierzyć Bogu tych, którzy śpieszą chorym z pomocą. Celebrans zapowiedział intencję sprawowanej Mszy, a mianowicie o Boże Błogosławieństwo i potrzebne łaski, w tym łaskę zdrowia duszy i ciała dla chorych, a także siłę dla tych, którzy są sprawni i pomagają chorym.

W homilii kaznodzieja wezwał chorych, by modlili się zawsze, za wszystko i za wszystkich. Także za nieprzyjaciół, bo do tego zachęcał Jezus. Wezwał również do modlitwy za bliskich, ale także za tych, których nie znamy. Zacytował słowa papieża Franciszka, który powiedział iż modlitwa uosabia nas do przeobfitej miłości. Następnie zachęcił do modlitwy za nieszczęśliwych, za tych którzy płaczą w samotności i wątpią czy jest jeszcze miłość, która dla nich żyje. Modlitwa czyni cuda, a dzięki niej ubodzy uświadamiają sobie z pomocą Łaski Bożej, że także w ich niepewnej sytuacji, modlitwa chrześcijanina uobecnia współczucie Jezusa. Jezus z wielką czułością zawsze patrzył na znużone i zagubione tłumy oraz na chorych i cierpiących. Modlitwa pomaga nam miłować innych, pomimo ich błędów i grzechów, a dzisiejsze spotkanie ma nam w tym pomóc. Dzisiejsze dotknięcie Jezusa pozwoli nam na coś więcej , pozwoli nam miłować innych . A jest to czasem trudne w chorobie i cierpieniu, by miłować innych, kontynuował kaznodzieja. My wszyscy jesteśmy grzesznikami, a jednocześnie jesteśmy miłowani przez Boga - każdy z nas, każdy z osobna. Kochając ten świat, kochając go z czułością, odkryjemy że każdy dzień i każda rzecz, nosi w sobie ukryty fragment tajemnicy Boga. Kaznodzieja zwrócił się szczególnie do wiernych nazywając ich cząstką rodziny parafialnej, cząstką ludzi chorych, słabszych, w podeszłym wieku i zapewnił, że zawierza ich Bogu przez wstawiennictwo naszej matki Maryi. Maryja uczy nas modlitwy najtrudniejszej, modlitwy przez cierpienie, przez samotność, przez wstawianie się za tymi, u których jest brak miłości.

Eucharystia połączona była z udzieleniem sakramentu Namaszczenia Chorych, a bezpośrednio po jej zakończeniu odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu. Następnie proboszcz udzielił wiernym indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na wzór błogosławieństwa z Lourdes.

Do tutejszej parafii każdego roku we wrześniu przybywają chorzy z całej diecezji w ramach Diecezjalnej Pielgrzymki Chorych do MB Pocieszenia. Proboszcz parafii w swoim otwartym ojcowskim sercu ze szczególną troską zabiega o chorych i codziennie się za nich modli. Chorzy i potrzebujący dzięki Parafialnemu Oddziałowi Caritas z ks. Łukaszem Gładkim na czele, systematycznie otrzymują pomoc w różny sposób.

(fotorelacja ks.Andrzej)