Spotkanie w sprawie zawalonego muru

DSC_04578. lipca Ksiądz Proboszcz Jarosław Wolski spotkał się z parafianami w sprawie zawalonego muru przy kościele. W spotkaniu uczestniczyli także: Mariusz Małasiewicz- właściciel firmy zajmującej się obsługą inwestycji budowlanych, Teresa Kosmala- burmistrz miasta Czeladź, Teresa Kocot i Ireneusz Gawroński- radni czeladzcy oraz zainteresowani mieszkańcy Czeladzi.

 

W trakcie spotkania uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań w sprawie muru - jego aktualnego stanu oraz naprawy, a także wymieniać opinie o zaistniałej sytuacji. Ze spotkania dowiedzieliśmy się, że osuwisko jest stale monitorowane. Ustawionych zostało 1600 punktów pomiarowych, które mają informować o ewentualnym zagrożeniu, a których stan jest co 3 godziny uaktualniany. Burmistrz poinformowała zgromadzonych, iż miasto nie ma możliwości prawnych, aby wesprzeć finansowo parafię w odbudowie muru.

Do tej pory nie stwierdzono nowych przesunięć, jednak niepokojący jest fakt spodziewanych w najbliższych dniach nawałnic, które mogą prowadzić do dalszego zniszczenia. W związku z zaistniałą sytuacją Ksiądz Proboszcz zwrócił się o wszelką pomoc, a także zgłaszanie informacji, które mogą przyczynić się do podjęcia odpowiednich działań. Swoją nieodpłatną pomoc zaoferowała już Kancelaria Adwokacka Adwokata Mai Galas oraz Kancelaria Prawna Zbigniewa Ćwiąkalskiego.

W ciągu najbliższych dni rozpoczną się pierwsze prace mające na celu odciążenia muru i zabezpieczenia dalszej erozji osuwiska. Koszty naprawy trudno jeszcze oszacować. Pomimo tego, że parafia jest ubezpieczona, to koszty te prawdopodobnie będą ogromne i może okazać się, że sama parafia sobie z tym nie poradzi. Dlatego niewątpliwie potrzebna nam będzie pomoc osób, którym zależy na dobru parafii i kościoła.

Jednocześnie dziękujemy portalowi Moja Czeladź- Moje Miejsce, jedynemu portalowi internetowemu Czeladzi, za zaangażowanie w sprawę zawalonego muru i za informowanie mieszkańców o aktualnej sytuacji.

Justyna Nowak