Msza św. jubileuszowa 750 rocznicy Lokacji Miasta

CZELADZ 750 LAT OG_014W niedzielę dziewiątego września 2012 roku o godzinie 12.30 w Kościele p.w. św. Stanisława BM w Czeladzi została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji miasta, z okazji obchodów 750 rocznicy Lokacji Miasta.

Z intencji Władz Miasta i Społecznego Komitetu Odbudowy Muru Oporowego Kościoła. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył proboszcz parafii Ks. Kanonik Jarosław Wolski, a koncelebrował pochodzący z naszego miasta rodak Ks. Prałat Jan Szkoc. W czasie mszy św. obecni byli przedstawiciele Władz Miasta na czele z Panią Burmistrz Teresą Kosmala, radni Rady Miejskiej, jak również przedstawiciele Władzy Samorządowej m. in. Pan Wiceprezydent Sosnowca Zbigniew Szaleniec, pochodzący także z Czeladzi. Swoją obecność zaznaczyli przedstawiciele różnych organizacji społecznych i religijnych miasta w licznych pocztach sztandarowych wśród których były: Sztandar Miasta Czeladź z pocztem honorowym Straży Miejskiej; sztandar Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność". Miejska Komisja Emerytów i Rencistów w Czeladzi; sztandar Emerytów i Rencistów Kopalni KWK „Saturn" w Czeladzi; sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Czeladzi; sztandar Polskiego Związku Działkowców, Okręg Katowicki, Oddział w Czeladzi; sztandar Zagłębiowskiego Koła Pszczelarzy, Oddział w Czeladzi; sztandar Harcerskiego Kręgu Seniora w Czeladzi; sztandar Szkoły Podstawowej numer 1 w Czeladzi; sztandar Szkoły Podstawowej numer 2 w Czeladzi; Sztandar Kalwaryjski Czeladzkiego Klubu Pielgrzyma, sztandar Rycerzy Kolumba w Czeladzi, sztandar Sodalicji Mariańskiej w Czeladzi.

 

Ks. Kanonik Jarosław Wolski w czasie Liturgii Słowa w bogatej w treści przesłania homilii do uczestników jubileuszowej celebracji zacytował motto zaczerpnięte z 800-lecia zjazdu biskupów w Mstowie w słowach: „Wracamy do przeszłości, aby zadbać o przyszłość". A po Liturgii Eucharystycznej, w roku peregrynacji Kopii Obrazu Jezusa Miłosiernego w Diecezji Sosnowieckiej zawierzył Miasto Czeladź Miłosierdziu Bożemu, udzielając błogosławieństwa obecnymi przy ołtarzu relikwiami wielkiego rodaka Błogosławionego Jana Pawła II-go.

Po nabożeństwie Pani Burmistrz Teresa Kosmala podarowała Ks. Proboszczowi i parafii św. Stanisława B.M. „Historię Czeladzi", opisującą nie tylko dzieje miasta, ale także parafii. Atrakcją było wspólne zdjęcie uczestników mszy świętej na schodach kościoła, a inicjatorem tego przedsięwzięcia był radny Rady Miasta Pan Dominik Penar.

Autorem zdjęć jest Aleksander Górny