11 listopada

0911 listopada br. o godz. 10 w kościele parafialnym pw. św. Stanisława BM odprawiona została msza św. w intencji ojczyzny. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz parafii ks. kan. Jarosław Wolski.
Wśród licznie przybyłych parafian obecni byli również przedstawiciele władz miejskich i samorządowych na czele z burmistrz Teresą Kosmala, radni rady miejskiej z przewodniczącą Jolantą Moćko, zarząd powiatu będzińskiego, jak również pochodzący z Czeladzi wiceprezydent Sosnowca Zbigniew Szaleniec.
Uroczystość miała wyjątkowy charakter dzięki obecności miejskiej orkiestry górniczej i pocztów sztandarowych:
•    Miasta Czeladź z pocztem honorowym Straży Miejskiej,
•    Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność”,
•    Miejskiej Komisji Emerytów i Rencistów w Czeladzi;,
•    Emerytów i Rencistów Kopalni KWK „Saturn” w Czeladzi,
•    Ochotniczej Straży Pożarnej w Czeladzi,
•    Polskiego Związku Działkowców, Okręg Katowicki, Oddział w Czeladzi; Zagłębiowskiego Koła Pszczelarzy, Oddział w Czeladzi,
•    Harcerskiego Kręgu Seniora w Czeladzi;
•    Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi,
•    Szkoły Podstawowej nr 2 w Czeladzi,
•    Szkoły Podstawowej nr 3 w Czeladzi,
•    Szkoły Podstawowej nr 7 w Czeladzi,
•    Czeladzkiego Klubu Pielgrzyma,
•    Rycerzy Kolumba w Czeladzi,
•    Sodalicji Mariańskiej w Czeladzi,
•    Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Koło w Czeladzi, w poczcie sztandarowym młodzieży klasy wojskowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi.
A także Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi i Klub Rodów Czeladzkich z prezes Danutą Walczak.
W homilii ks. proboszcz wspomniał postać wielkiego Polaka bp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, a odnosząc słowa Ewangelii do wiersza C. K. Norwida „Sieroctwo” stwierdził, że również dziś istnieją dwie cywilizacje. Jedna, która wszystko odkrywa na serio, a druga, która „chce wszystko pokrywać zabawnie, świetną liberią”, czyli drwiną i szyderstwem.
– Bez względu na dzielące poglądy polityczne przybyliśmy, by oddać cześć tym, którzy do skarbony ojczyzny wrzucili najwięcej. Chcemy odczytać to przesłanie, które płynie poprzez wieki, przesłanie o powołaniu do wolności – podkreślił ks. kanonik. Zaznaczył, że powołanie do wolności jest prawem każdego człowieka i narodu, a każde ograniczenie wolności jest odczuwane jako ból i niesprawiedliwość. Przypomniał następnie słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, że „życie w prawdzie to dawanie świadectwa prawdzie na zewnątrz, to przyznawanie się do niej w każdej sytuacji”, a naszą niewolą dziś jest oddawanie się panowaniu kłamstwa, przeciwko któremu nie protestujemy na co dzień.
Po mszy świętej uczestnicy uroczystości udali się na Plac Konstytucji 3 Maja, gdzie miała miejsce dalsza część obchodów Święta Niepodległości.

tekst i zdjęcia Paweł Mięsiak