110 lat istnienia Szkoły Podstawowej numer 2 w Czeladzi

miniatura14 grudnia w naszej świątyni parafialnej odprawiona została o godz. 9.30 uroczysta msza św. z okazji 110-lecia powstania Szkoły Podstawowej nr 2 w Czeladzi. Eucharystię koncelebrowali: ordynariusz diecezji sosnowieckiej ks. bp Grzegorz Kaszak, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej ks. Tomasz Folga, koordynujący działania Szkolnego Koła Caritas i ks. Mirosław Sołtysek – obecnie kapelan księdza biskupa, a w przeszłości wikariusz naszej parafii.

 

Wśród licznie przybyłych uczniów i nauczycieli z dyrektor Małgorzatą Świder na czele znaleźli się również przedstawiciele władz samorządowych – burmistrz Teresa Kosmala i wiceburmistrz Jakub Szurdyga.

W homilii ks. biskup podkreślił wielką rolę szkoły w wychowaniu człowieka. "Dzisiaj chciałbym pogratulować pani dyrektor, całemu gronu pedagogicznemu, całej społeczności szkolnej tego pięknego jubileuszu i życzyć, spoglądając w przyszłość, aby ta wspólnota szkolna się rozwijała, aby z niej wychodzili uczniowie, którzy w przyszłości będą chlubą naszej ojczyzny, którzy będą światłymi obywatelami naszego ukochanego kraju" – mówił ordynariusz. "Widzimy, jaka dzisiaj jest gorąca potrzeba, abyśmy mieli nie tylko wykształconych obywateli, ale także i tych, którzy będą wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka. Szkoła ma wychowywać także do tego, aby wychodzili z niej uczniowie wrażliwi na drugiego człowieka. Szczególnie tego, który znalazł się w nieszczęściu, który doznaje różnego rodzaju braków i niedostatków. Aby nauczyli się szanować bliźniego nie według tego, co posiada, czy jest bogaty czy biedny, aby nigdy nie pogardzali drugim człowiekiem, byli wrażliwi także na ból i cierpienie tego, który bardzo często obok się znajduje i żyje " –  kontynuował ks. biskup. Nawiązując do historii Polski pasterz diecezji przypomniał o wielkiej roli tajnego nauczania w czasie II wojny światowej –  tzw. kompletach, dzięki którym przekaz ważnych dla narodu wartości mógł być kontynuowany w tych trudnych czasach okupacji hitlerowskiej. Dlatego dzisiaj tak ważne jest, aby docenić to, co przez lata niepodległości i wolności udało się zbudować. "Ceńcie ten stan, który macie – szkołę, możliwość rozwijania wiedzy, realizowania swoich zdolności i talentów, które dał wam Pan Bóg, nie tylko dla dobra waszego, ale dla dobra nas wszystkich" – podsumował ks. biskup.

W procesji z darami uczniowie złożyli na ręce biskupa statuetkę honorowego przyjaciela szkoły i wielki bochen chleba.

Na zakończenie mszy św. za modlitwę w intencji szkoły podziękowali dyrektor Małgorzata Świder i ks. proboszcz Jarosław Wolski.

Ksiądz biskup zauważył również piękne ozdoby, które przynieśli ze sobą uczniowie i żartując, zapytał, czy przypadkiem nie kupili ich w sklepie. Dzieci jednak głośno zaprotestowały i na pożegnanie pomachały biskupowi Grzegorzowi własnoręcznie wykonanymi kwiatami z bibuły.

Więcej na temat historii szkoły można przeczytać na jej stronie internetowej.

tekst i zdjęcia Paweł Mięsiak