Niedziela Palmowa. Procesja z palmami

thumbnail24 marca w Niedzielę Palmową w trakcie mszy św. o godz. 11.15 odbyła się procesja z palmami wokół kościoła. Licznie przybyli dorośli i dzieci chętnie prezentowali barwne, często własnoręcznie wykonane ozdoby.

 

Niedziela Palmowa rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. Liturgiczna pamiątka uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy obchodzona jest od pierwszych wieków chrześcijaństwa. W Polsce celebruje się ją od średniowiecza. Z czasem tradycja świętowania Niedzieli Palmowej rozszerzona została o obrzęd poświęcenia gałązek palmowych – symbolu odradzającego się życia – i procesję z palmami. Ze spalonych palm powstaje popiół, którym posypuje się głowy w Środę Popielcową. Radosne „hosanna" w liturgii słowa łączy się z fragmentem listu św. Pawła do Filipan nazywanym hymnem o kenozie (z jęz. greckiego „kenosis" – odarcie, ogołocenie, samouniżenie) i ewangelicznym obrazem Męki Chrystusa.

Tekst i zdjęcia Paweł Mięsiak