Wielki Czwartek. Msza Wieczerzy Pańskiej

miniaturaWielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego – trzech dni rozważania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

W czwartkowy poranek w katedrze sosnowieckiej odprawiona została Msza Krzyżma, a wieczorem we wszystkich parafiach wspominano tego dnia w liturgii ustanowienie Eucharystii w czasie Ostatniej Wieczerzy. O godz. 18.00 w naszym kościele parafialnym rozpoczęła się Msza Wieczerzy Pańskiej koncelebrowana przez wszystkich księży. Homilię wygłosił ks. proboszcz Jarosław Wolski, który zwrócił uwagę na szczególny charakter Ostatniej Wieczerzy zarówno jako Eucharystii i posiłku. „Od kiedy Jezus zapewnił, że prawdziwym chlebem jest Jego Ciało, nie możemy poprzestawać na odżywianiu się tylko chlebem doczesnym” – stwierdził ks. kanonik. Dlatego każdy wierzący w Chrystusa łamiącego chleb, powinien w tym łamaniu chleba uczestniczyć. „Nie ma udziału w prawdziwej wspólnocie Kościoła, bez udziału w tej ofierze, która uobecnia owo sakramentalne łamanie chleba” – podkreślił. W Roku Wiary, a szczególnie w tym dniu, w którym Eucharystia zrodziła Kościół, którym jesteśmy my wszyscy, musimy przezwyciężyć w sobie lęk przed dawaniem świadectwa wiary. Ks. proboszcz wspomniał również słowa obecnego papieża Franciszka o wielkim znaczeniu dalszego przekazywania wiary przez Kościół, przez wszystkich wierzących w Chrystusa: „Kościół, który ewangelizuje, który opuszcza siebie i idzie w świat, jest Kościołem Jezusa Chrystusa. Kościół ziemski, który żyje tylko sam sobą i dla siebie nie jest Kościołem Chrystusa”. Z racji tego, że Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów, pod koniec mszy św. życzenia złożyli księżom przedstawiciele młodzieży, wspólnot parafialnych i ministrantów. Na zakończenie Najświętszy Sakrament został przeniesiony do kaplicy przechowywania (tzw. ciemnicy). Adoracja trwała do godziny 21.00.

 

Tekst i zdjęcia Paweł Mięsiak