Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

miniatura1 marca w całym kraju obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji odbyla się Liturgia Słowa, przy tablicy poświęconej bohaterom walki o wolną Polskę, która znajduje się w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi.

Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną, tegoroczne uroczystości, które poprowadził ks. kanonik Jarosław Wolski miały wyjątkowo skromny charakter. Choć zabrakło pocztów sztandarowych i przyszłych żołnierzy z klasy mundurowej, to Czeladź nie zapomniała oddać hołdu Żołnierzom Wyklętym. Kwiaty pod pamiątkową tablicą złożył burmistrz miasta Zbigniew Szaleniec, przedstawicielki Harcerskiego Kręgu Seniora: Barbara Krakowska i Halina Haber oraz radny Rady Miejskiej Jarosław Deleska.

Przypomnijmy, że tablica poświęcona Żołnierzom Wyklętym, która znajduje się w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika powstała z inicjatywy burmistrza w 2017 roku. Autorem płaskorzeźby jest znany i ceniony artysta Tomasz Wenklar. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, strzałem w tył głowy zamordowano przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość".

Tekst i foto : UM/Jakub Kubasik