Publiczny różaniec na rynku

miniaturaCzeladzianie pod przewodnictwem proboszcza Parafii - księdza kanonika Jarosława Wolskiego, już po raz kolejny zebrali się na czeladzkim Rynku, by wspólnie odmówić Różaniec o Odnowę Moralną Narodu Polskiego. Spotkanie miało miejsce dnia 14 lipca o godzinie 19 i wzięło w nim udział ponad 40 osób. Tym razem odmówiono część chwalebną Różańca Świętego.

W swych rozważaniach proboszcz przywołał postać Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikacja ma nastąpić niebawem. Ten wyjątkowy człowiek ma być dla nas wzorem całkowitego zawierzenia i służby Maryi. Przeprowadził on nasz naród przez czasy ogromnego zagrożenia, jakim było „Morze Czerwone”, czyli niebezpieczeństwo socjalizmu. By tego dokonać, otworzył się na wszystkie dary Ducha Świętego. Z tego powodu nazwany został Prymasem Tysiąclecia.

My współcześnie też musimy pokonać wiele trudności i zagrożeń, więc wzorem Prymasa Tysiąclecia musimy prosić o dary Ducha Świętego. Nie możemy zapomnieć o tym, co jest celem naszego życia. Kardynał Wyszyński mówił, że naród, który traci z oczu cel swojego istnienia, przestaje istnieć. Jako naród chrześcijański musimy mieć przed oczami cel, jakim jest niebo. Kardynał Wyszyński wskazywał, że podstawą każdego narodu jest rodzina, która przekazuje wartości kolejnym pokoleniom. Zatem modlitwa za nasz naród objęła także polskie rodziny, by mogły żyć na wzór Świętej Rodziny.

Na zakończenie spotkania ksiądz kanonik podziękował wszystkim zebranym za wspólną modlitwę, a w szczególności siostrom prowadzącym różaniec. Wyjątkowe słowa podziękowania skierował do pana Mateusza, który ani na chwilę nie zwątpił w to, że spotkanie odbędzie się jak zwykle na Rynku, a nie w kościele, mimo że burzowe chmury wisiały nisko. Na szczęście burza uderzyła ze swą niszczycielską siłą dopiero wtedy, gdy zebrani rozeszli się już do swych domów.

relacja Agnieszka Babio