Parafialne Dożynki

miniaturaW minioną niedzielę 12 września w kościele pw św.Stanisława BM w Czeladzi odbyły się parafialne dożynki.

Uroczystą mszę dożynkową o godzinie 12.30 odprawił ksiądz proboszcz Jarosław Wolski. Uczestniczyli w niej przedstawiciele samorządu miasta Czeladź, między innymi pan burmistrz Zbigniew Szaleniec i pani prezes Ewelina Kopczacka. Tradycyjnie nie zabrakło także przedstawicieli Zagłębiowskiego Koła Pszczelarzy oraz nielicznych już czeladzkich rolników z panią Dorotą Wszelaką na czele, która tradycyjnie jest inicjatorką dorocznych spotkań dożynkowych.

W swej homilii ksiądz proboszcz odwołał się do słów Chrystusa, który pytał uczniów, za kogo ludzie Go uważają. Jest to pytanie, które Jezus stawia każdemu z nas. Warto samemu zastanowić się – kim jest dla mnie Chrystus? Dziś wielu ludzi kieruje się wynikami sondaży czy plebiscytów, czyli idzie za tym, co popularne. Chrystus wskazał jednak, że jeśli ktoś chce iść za Nim, musi zaprzeć się samego siebie, wziąć swój krzyż i Go naśladować. Po tych słowach wielu ludzi w tamtych czasach odeszło od Chrystusa. Dziś jest podobnie. Wielu ludzi wybiera drogę bez krzyża, która jest drogą popularną i wygodną. Natomiast droga Chrystusa to służba Bogu i innym ludziom. Wypełnianie woli Boga to ciężka praca. Taką ciężką pracą jest znój rolnika i taką służbą jest praca samorządowca. Wypełniając nasze obowiązki, prawdziwie czynimy Ziemię poddaną człowiekowi, jak nam nakazał Bóg.

Na koniec spotkania ksiądz kanonik podziękował wszystkim zebranym za uczestnictwo w tej uroczystości. Szczególne słowa podziękowania skierował do przedstawicieli samorządu miasta, rolników, pszczelarzy, Rycerzy Kolumba, a także działkowców, których nazwał współczesnymi rolnikami na terenie naszego miasta. Oby każde kolejne zbiory plonów pracy ludzkiej na ziemi były równie obfite, a ludziom wykonującym tę pracę zawsze towarzyszyło Boże błogosławieństwo. W tym dniu również w związku z uroczystościami beatyfikacyjnymi uczczono dwukrotnie pamięć bł. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po Mszy o godz. 10:00 oraz po Mszy dożynkowej wierni udali się na rynek czeladzki, by przy tablicy poświęconej ks.Kardynałowi na frontonie Kamienicy Konarzewskich pomodlić sie i złożyć kwiaty.

relacja Agnieszka Babio & ks.Andrzej