Msza Święta na 103. rocznicę odzyskania niepodległości

miniaturaW tym roku dnia 11 listopada przypadła 103 rocznica odzyskania niepodległości. Z tej okazji w parafii pw. św. Stanisława B.M. w Czeladzi o godz. 10:00 odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji naszej ojczyzny.

Przewodniczył jej ks. Jarosław Wolski - proboszcz parafii. Na obchodach Święta Niepodległości nie zabrakło oczywiście przedstawicieli władz powiatu i miasta. Uroczysty charakter spotkania podkreślony został poprzez obecność przedstawicieli różnorodnych wspólnot i społeczności szkolnych oraz parafialnych. Obecne były liczne poczty sztandarowe, a miejska orkiestra zadbała o przepiękną i przejmującą oprawę muzyczną.

W swej homilii kaznodzieja nawiązał do słów marszałka Józefa Piłsudskiego, który powiedział, że: „Naród, który traci pamięć przestaje być narodem”. Zatem by nie utracić pamięci o przeszłości, celebrans przywołał wydarzenie, które miało miejsce w naszej małej ojczyźnie – Zagłębiu Dąbrowskim.

W pierwszych miesiącach po odzyskaniu niepodległości, gdy ustalane były dopiero granice państwa, nasza mała ojczyzna zajmowała rejon przygraniczny. W bezpośrednim sąsiedztwie Czeladzi przebiegała granica z pokonanym, ale wciąż niebezpiecznym państwem niemieckim. Dnia 10 marca 1919 roku w Czeladzi w okolicach kopalni „Saturn” doszło do starcia militarnego. O godzinie 6.30 polski patrol graniczny pełniący służbę przy szybie „Jan” natrafił na trzech niemieckich zwiadowców, którzy przekroczyli granicę naszego państwa. Zwiadowcy zostali zatrzymani i rozbrojeni, jednak od strony niemieckiej granicy padły strzały. Na nasze terytorium wkroczył niemiecki oddział Grenzsuchutzu posiadający znaczną przewagę militarną. Niemcy zaatakowali pozycję 11. Plutonu Kompanii 7. Pułku Legionów. Pod miażdżącą przewagą oddziału niemieckiego polscy żołnierze byli zmuszeni do wycofania się ze swojej pozycji na teren kopalni. Do walk dołączyły pozostałe sekcje 11 Kompanii stacjonujące na Piaskach i w Śródmieściu. Żołnierzy w walkach wsparła także duża grupa pracowników kopalni „Saturn”. Byli to zarówno robotnicy jak i urzędnicy. Niemcy zaskoczeni tak gwałtownym oporem szybko dokonali odwrotu, pozostawiając na polu walki swoich zabitych i rannych żołnierzy. Przeszli na teren Śląska, który wtedy był poza granicami Polski. W walce tej śmierć ponieśli: kapral Jan Wodzyński oraz szeregowi – Ignacy Duszyński i Mateusz Kuskowski.

Ks. Wolski przywołał to szczególnie wydarzenie, gdyż dzień wcześniej 10 listopada na zaproszenie burmistrza miasta Czeladź uczestniczył w otwarciu i poświęceniu repliki obelisku, który przed stu laty postawili czeladzianie dla uczczenia bohaterów tzw. potyczki na Saturnie. Obelisk postawiony ku pamięci potomnych został potem zburzony przez Niemców w 1939 roku. Zgodnie z myślą marszałka Piłsudskiego czeladzianie takim aktem odbudowy pomnika pokazali, że nie chcą tracić pamięci o przeszłości, bo to byłoby tożsame z utratą poczucia przynależności narodowej.

Inny wielki syn naszej ojczyzny - błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński mówił: „Kocham ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko co czynię, czynię dla niej”. Jego słowa powinny zmusić każdego z nas do refleksji na temat miłości do ojczyzny, która jest naszą matką. Wszak obowiązkiem dobrego dziecka jest kochać i czcić matkę niezależnie od tego, jaka ona jest. Wielki Polak - św. Jan Paweł II powiedział znamienne słowa: „Strzeżcie ojczyzny, jak strzegły jej pokolenia, które przed nami żyły”. My współcześni musimy zachowywać pamięć o trudzie naszych przodków i kontynuować dbanie o dobro naszej ojczyzny.

Po zakończonej Mszy Świętej przy dźwiękach orkiestry nastąpił uroczysty przemarsz uczestników spotkania na plac Konstytucji 3 Maja, gdzie znajduje się pomnik poświęcony czeladzianom poległym za wolność i niepodległość ojczyzny. Uczestnicy marszu oddali hołd poległym oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem i w ten sposób uczcili sto trzecią rocznicę odzyskania niepodległości.

Poniżej w linku do You Tube zachęcamy do wysłuchania całości homilii wygłoszonej przez ks. Jarosława Wolskiego.

Homilia

(relacja A.Babio&ks.Andrzej, 2 foto UM Czeladź)