Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

miniaturaNarodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca. Z tej okazji w parafii pw. Św. Stanisława B.M. w Czeladzi odprawiona została uroczysta Msza Święta o godzinie 7.30.

Przewodniczył jej ksiądz proboszcz Jarosław Wolski. Uczestniczył w niej burmistrz miasta Czeladzi – pan Zbigniew Szaleniec i zastępca burmistrza – pani Beata Zawiła. Byli także przedstawiciele Harcerskiego Kręgu Seniorów oraz reprezentanci Muzeum Saturn w Czeladzi. Nie zabrakło pocztu sztandarowego naszego miasta ze Strażą Miejską oraz uczniów z klasy mundurowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi.

Zebrani, stojąc przed tablicą przypominającą o losach Żołnierzy Wyklętych, pragnęli oddać im hołd i ocalić od zapomnienia ich trud i przelaną krew. Był to bardzo wymowny moment, gdyż dzisiaj Europa stoi w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Jest to pierwszy taki atak jednego państwa na drugie od czasu zakończenia II wojny światowej. Oby ta pamiątkowa tablica była przypomnieniem i przestrogą dla młodszych pokoleń, jakim złem jest wojna. Dziś historia zatacza koło. Ukraińcy, tak jak Polacy w 1939 roku, bohatersko bronią swojej ojczyzny, swojej tożsamości i niepodległości.

Zebrani złożyli kwiaty pod tablicą Żołnierzy Wyklętych oraz modlili się za Polskę, by nigdy już nie doświadczyła okrucieństwa wojny. Szczególnie gorąco polecali Bogu walczącą Ukrainę, która potrzebuje wsparcia i pomocy. Celebrans przypomniał również o potrzebie modlitwy za nieprzyjaciół. Odniósł się do przepowiedni fatimskiej, w której Matka Boża powiedziała, że nie będzie pokoju na świecie bez nawrócenia Rosji. Zebrani zatem oddali Bogu również agresora w tym jakże krwawym i okrutnym konflikcie.

Następnie ksiądz proboszcz życzył młodzieży mundurowej, by nigdy nie musiała stawać na polu walki, a piękne mundury pełniły tylko funkcję reprezentatywną. Potem wszyscy zebrani odśpiewali suplikację „Święty Boże” w intencji walczącej Ukrainy. Celebrans podziękował wszystkim zebranym za ich obecność i modlitwę. Na zakończenie wierni odśpiewali pieśń „Boże, coś Polskę”.

relacja Agnieszka Babio&ks.Andrzej