Konkurs różańcow

miniaturaMiesiąc październik to szczególny czas modlitwy różańcowej. Jest to modlitwa, która jednoczy nas w kontemplacji życia, śmierci i cudu zmartwychwstania naszego Pana – Jezusa Chrystusa. Do tej modlitwy w licznych objawieniach zachęcała Maryja, która jako Matka współuczestniczyła w życiu i męce naszego Zbawiciela.

Zdając sobie sprawę z faktu, że modlitwa ta może nastręczać pewne trudności najmłodszym wiernym, katecheci z parafii pw. św. Stanisława B.M. w Czeladzi postanowili przybliżyć ideę modlitwy różańcowej swoim uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 4, które znajdują się na terenie czeladzkiej parafii. Aby zachęcić najmłodszych do wspólnej modlitwy, ogłosili konkurs na najpiękniejszy własnoręcznie wykonany różaniec dla uczniów klas 1-3. Wykonane prace można było podziwiać przez ponad tydzień przy ołtarzu świętej Barbary w naszym kościele.

Dnia 23 października po Mszy Świętej o godzinie 11.15 sprawowanej przez proboszcza – ks. Jarosława Wolskiego, który był patronem konkursu, odbyło się jego rozstrzygnięcie. Komisja konkursowa, w skład której wchodzili obok księdza proboszcza, katecheci: ksiądz Łukasz Gładki - wicedyrektor Caritas i wikariusz parafii, ksiądz Piotr Kos – wikariusz parafii i pani dr Kinga Kłósek, nie miała łatwego zadania. Wszystkie różańce były przepięknie wykonane. Trzeba przyznać, że uczestnicy zaskoczyli wszystkich, wykorzystując paciorki, makaron, pomponiki czy nawet metalowe śrubki jako materiał do swej pracy. Komisja w swej ocenie prac wzięła pod uwagę pomysłowość, kreatywność, samodzielność wykonania oraz technikę i materiały wykorzystane do stworzenia tych małych arcydzieł sztuki rzemieślniczej. Wykonawcom najpiękniejszych prac przyznane zostały 3 miejsca oraz 7 wyróżnień. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody. Jednak najpiękniejszą nagrodą jest wspólna modlitwa tych dzieci, które dzięki temu zadaniu już od najmłodszych lat obcują z różańcem. Całość konkursu odbyła się w obecności szczęśliwych Rodziców i Dziadków.

Relacja Agnieszka Babio & ks. Andrzej