Msza barbórkowa w Czeladzi

miniaturaŚwięto patronalne górników i hutników, czyli dzień świętej Barbary jest wielkim wydarzeniem dla wszystkich pracowników tych dziedzin. Nasza parafia w szczególny sposób uczciła to wydarzenie

Dnia 4 grudnia o godzinie 9 przed ołtarzem świętej Barbary odprawiona została uroczysta msza święta w intencji górników, hutników i ich rodzin, a w szczególności górników z Jaworzna, którzy ostatnio zakończyli swe życie na służbie. Eucharystii przewodniczył ksiądz kanonik Jarosław Wolski. Wśród zebranych znaleźli się przedstawiciele władz miasta, natomiast uczniowie klasy mundurowej Czeladzkiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Czeladzi i górnicy z pocztu sztandarowego pełnili wartę przed ołtarzem.

W swej homilii celebrans przypomniał, czym jest istota adwentu – czuwanie na przyjście Pana. Górnicy to ludzie adwentu, którzy czuwają, bo muszą być w każdym momencie przygotowani na przyjście Pana. Mimo współczesnych zabezpieczeń są oni narażeni na nagłe nadejście śmierci, co pokazuje przykład sprzed kilku dni, gdy życie straciło kilku górników z Jaworzna. Nie bez powodu ich patronką jest święta Barbara, która czuwała i za wiarę była gotowa oddać swoje życie. Oni także w trudzie pracy są gotowi na czyhającą śmierć. Ich praca okupiona krwią, potem i ofiarą życia stała się podstawą rozwoju industrialnego. Przykładem jest właśnie nasz rejon Zagłębia Dąbrowskiego, a także samo nasze miasto Czeladź. Rozwój naszej małej ojczyzny – Czeladzi - był możliwy dzięki ich pracy. Stała się ona podwaliną współczesnych projektów realizowanych przez władze miasta. Dzięki nim możemy dziś żyć w miejscowości przyjaznej swoim mieszkańcom.

W swych modlitwach oddaliśmy Bogu za pośrednictwem świętej Barbary wszystkich górników, hutników, służby mundurowe oraz ich rodziny. Oby ich patronka zawsze ich strzegła w czasie pełnienia służby i wspomagała w ciężkiej pracy.

Relacja Agnieszka Babio & ks. Andrzej