Msza Święta w intencji Ojczyzny

miniaturaWprowadzenie stanu wojennego dnia 13 grudnia 1981 roku na trwałe wpisało się w pamięci osób, którym przyszło żyć w tamtym trudnym czasie. Każdy odczuwał strach, widząc wojsko i czołgi na ulicach miast. Każda matka z troską i lękiem patrzyła na swe dzieci, nie wiedząc, jaki los je czeka. W tym przerażającym okresie ratunkiem i ostoją dla wielu był Bóg. On dawał nadzieję zalęknionym sercom. To w Jego domu znajdowali ukojenie. W każdej świątyni naszego kraju odbywały się nabożeństwa w intencji ojczyzny.

W celu upamiętnienia 42 rocznicy tamtych wydarzeń w parafii pw. św. Stanisława B.M. w Czeladzi o godzinie 18 odprawiona została Msza Święta w intencji naszej ojczyzny. Przewodził jej ksiądz kanonik Jarosław Wolski, a wokół ołtarza zgromadzili się parafianie, którzy bardzo dobrze pamiętają te smutne wydarzenia.

Jako że środowe wieczorne msze święte są zwykle nowenną do Matki Bożej Pocieszenia, homilia w tym dniu poświęcona była postaci Maryi, która towarzyszyła Polakom od wieków w najtrudniejszych momentach dziejowych. W czasach strajków Solidarności poprzedzających wprowadzenie stanu wojennego podobizna Matki Bożej wisiała na murach kopalń, stoczni i pozostałych strajkujących przedsiębiorstw. Ona była dla wszystkich opieką, wsparciem, a jej postać uczyła, że zwycięstwo zawsze należy do Boga.

W tych trudnych momentach kapelan Solidarności błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko mówił: „ Sami jesteśmy winni naszemu zniewoleniu, gdyż ze strachu albo dla wygodnictwa akceptujemy zło”. Strajki tamtego okresu były właśnie sprzeciwem, nieakceptowaniem zła. Strajkujący działali w myśl świętego Jana Pawła II, który w czasie swoich pielgrzymek do Polski mówił: „Strzeżcie ojczyzny, jak strzegły jej pokolenia, które przed nami żyły. Strzeżcie, gdy ktoś obcy może jedynie na nowo nas zniewolić. Ta ziemia droga była tym, którzy za nią oddawali swe życie. Jesteśmy im winni trwania pamięci, że Słowianin zawsze kocha ojczyznę nad życie”.

Nie możemy pozwolić, by te wartości propagowane przez naszych przodków zostały zapomniane we współczesnym świecie. Zwłaszcza dziś, gdy ogniska wojny i konfliktów zbrojnych zapalają się w różnych krajach wokół nas, ważna jest modlitwa za naszą matkę ojczyznę i zawierzenie jej Matce Bożej Królowej Polski.

Relacja Agnieszka Babio & ks.Andrzej