Wielka Sobota. Błogosławieństwo Pokarmów

miniaturaW Wielką Sobotę trwa cisza i skupienie po złożeniu Chrystusa do grobu. Trwa adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim. To również dzień poświęcania pokarmów spożywanych w Wielkanoc.

Tradycyjnie są to: chleb jako pamiątka nakarmienia przez Jezusa tłumów na pustyni, mięso – nawiązujące do baranka paschalnego i jajka – symbol nowego życia. 30 marca br. w naszej świątyni parafialnej odbywało się co pół godziny (od 9.00 do 14.00) poświęcenie pokarmów. To obrzęd szczególnie lubiany przez najmłodszych parafian, więc to właśnie dzieci z rodzicami najliczniej przybyły z koszykami pełnymi świątecznych frykasów. Nie zabrakło też młodzieży i dorosłych. Po poświęceniu pokarmów i modlitwie księża zachęcali do adoracji Chrystusa złożonego do grobu oraz życzyli wszystkim smacznej święconki.

 

Zgodnie z obecnymi przepisami kościelnymi post nie obowiązuje w Wielką Sobotę, ale wiele osób wciąż zachowuje wielowiekową tradycję powstrzymywania się od spożywania pokarmów mięsnych do Niedzieli Wielkanocnej.

Tekst i zdjęcia: Paweł Mięsiak