Uroczystość św. Stanisława B.M. Bierzmowanie.

thumb8 maja br. o godz. 18.00 w naszej parafii odbyła się uroczysta suma odpustowa połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania. Mszę św. odprawił ks. biskup Piotr Skucha wraz z ks. prałatem Czesławem Tomczykiem – pierwszym kanclerzem sosnowieckiej kurii i ks. prałatem Piotrem Nogą – ekonomem diecezji sosnowieckiej.

Wśród przybyłych gości obecni byli m.in. księża z dekanatu czeladzkiego na czele z ks. dziekanem Markiem Turlejskim oraz burmistrz miasta Teresa Kosmala. Uroczystość rozpoczął ks. proboszcz Jarosław Wolski, witając ks. biskupa, po czym za dar bierzmowania dla swoich dzieci podziękowali przedstawiciele rodziców. Gimnazjaliści przygotowali czytania Liturgii Słowa, psalm responsoryjny i wezwania modlitwy powszechnej. Uroczystość miała szczególny charakter również ze względu na obecność dzieci, które przystąpiły w niedzielę do I Komunii świętej. Ks. biskup na początku homilii nawiązał do pieśni, którą chór parafialny rozpoczął mszę św. - „Gaude Mater Polonia” - napisanej z okazji kanonizacji św. Stanisława w 1253 r. „Ciesz się Matko Polsko, że takich wspaniałych masz synów”, bo gdy przy chrzcie Polski obecny był św. Wojciech, to można powiedzieć, że przy bierzmowaniu był św. Stanisław, gdy w 900. rocznicę jego śmierci Jan Paweł II na krakowskich Błoniach ogłosił wielkie bierzmowanie narodu – powiedział ks. biskup. Św. Stanisław doskonale naśladował Chrystusa. Umierał tak jak Jezus Chrystus – z miłości do człowieka. Kaznodzieja przypomniał również film „Cristiada” opowiadający o powstaniu meksykańskich katolików przeciwko antyreligijnym rządom na początku XX w. W jednym z wywiadów 14-letni aktor grający w filmie stwierdził, że tak jak wówczas jego bohater, on sam nie zaparłby się wiary, choćby miał być torturowany czy zabity. Przypomina to również swoją postawą św. Stanisław, że naszą największą wartością jest wierność Bogu.

 

- Co dla mnie jest największą wartością? W oparciu o co będę kształtował swoje życie? Co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Stawiajmy sobie często te pytania, a Chrystus, który jest naszym najlepszym przyjacielem, zawsze będzie nam pomagał. Duch Św., którego dziś otrzymamy, będzie nas umacniał do tego, żebyśmy wypełnili te obowiązki i prawa. Jakie będzie nasze chrześcijaństwo dzisiaj zależy tylko od nas – podsumował bp. Piotr. Po uroczystym wyznaniu wiary ks. biskup udzielił sakramentu bierzmowania 76 osobom przygotowującym się od kilku miesięcy do przyjęcia daru Ducha Świętego jednoczącego ściślej z Chrystusem oraz umacniającego do wyznawania wiary i ewangelizacji. Na zakończenie podziękowania na ręce ks. biskupa złożyli ks. kanonik Jarosław Wolski i przedstawiciele młodzieży. Ksiądz. biskup poświęcił krzyże i egzemplarze Pisma Świętego, które po adoracji relikwii św. Stanisława otrzymali wszyscy bierzmowani.

Tekst i zdjęcia: Paweł Mięsiak